A lakás átalakítása során a tervező túllépett a panelekkel kapcsolatos sztereotípiákon, és teljesen új otthont teremtett.
Ez a kis alapterületű panellakás korábban olyan volt, mint bármelyik hasonló típusú otthon a pécsi háztömbben. A tulajdonos azonban – aki egyben a tervező is – a szűkös, kissé sötét lakásból egy légies, modern életteret szeretett volna létrehozni. Számára nem volt kérdés, hogy a helyiségek funkcióját újra kell és lehet gondolni, bár barátai eleinte kétkedve néztek rá.
– A lakásba lépve az előszobába, illetve a közlekedőbe jutunk – vezet be újjászületett otthonába Borsos Ágnes, aki szakmáját tekintve építész- belsőépítész, és a pécsi egyetem Belsőépítészeti és Környezettervezési Tanszékén dolgozik.
– A felújítás kezdetén kialakítottuk a szükséges térelhatárolókat és egybenyitottuk a tereket. Az előtér meghatározó eleme a „lebegő” beépített szekrény: az új gardróbfelület a padlótól és a mennyezettől is elválik, így sokkal légiesebb, szellősebb lett az előtér- dolgozó együttese. Ezzel szemben helyezkedik el a mellékhelyiség, mögötte pedig a konyha, amelyet egy ajtóval választottunk le a folyosóról.
Innen nyílik a lakás egyik félszobája, a dolgozósarok, utóbbi egy térbe került az előtérrel. A lakás belseje felé haladva érkezünk az étkezővel egybeépített nappaliba, majd az ehhez tartozó teraszra, ahonnan gyönyörű panoráma nyílik a városra. Az eredeti elrendezéshez képest a konyha helyén található a fürdő, így a legintimebb helyiségben is természetes fény árad a lakásba.
– Ezzel az átszervezéssel a fürdőszoba közvetlenül a bejárat mellé került, ami nagyon praktikus megoldásnak bizonyult. A másik átalakult blokkot, a nappali-konyha-étkező-háló részt, egy egyszerű tolóajtóval választottuk el – mutatja a tulajdonos az ötletes beosztást. Aki járt már klasszikus panelben, rögtön látja, hogy a legnagyobb változást az amerikai konyhás étkező kialakítása jelenti: jóvoltából jelentősen módosultak a tulajdonosok mindennapjai és szokásai, hiszen az egybenyitott térnek köszönhetően ma már akár nagyobb társaságot is fogadhatnak.
A praktikus magasított étkezőasztal egyúttal konyhapultként is használható. A letisztult vonalvezetésű, skandináv stílusú berendezési tárgyak tökéletesen illenek a tulajdonosok egyéniségéhez és életmódjához. A falakat hófehérre festették, natúr burkolatokat és világos bútorokat választottak, de a természetes, egyszerű alapokat egyedivé és személyessé tették egy-egy élénkebb kiegészítő segítségével.
A nappaliban, ahol a kényelem és az otthonosság volt a legfőbb szempont, a lakástextíliák határozzák meg az atmoszférát, de az eredeti natúr betonfallal egy látványos dekorációs elemet is sikerült becsempészni a térbe, sőt utóbbi hangulata a fürdőben is visszaköszön.
– Az alapkoncepciónk az volt, hogy a mesterséges, a környezettől idegen megoldások helyett kihasználjuk az épület és az eredeti matériák adta lehetőségeket, és úgy érzem, ezáltal minden tekintetben értékes tevékenységet végeztünk – magyarázza Ágnes. – Ami a berendezést illeti, a fémes jellegű függőlámpák kissé indusztriális jelleget adnak a térnek, ám ezt a hatást ellensúlyozzák a belső szobákban található, kreatívabb világítótestek, dekorációs elemek. Azt hiszem, a felújítás után elmondható, hogy ez a kis lakás igazi gyöngyszem a környéken.
További képekért kattints a galériára!
Köszönet a kellékekért a Butlers, a B&O Play, a La Tenda Home, a Mobili Mania, a Style Center by Müller Mónika, a Villa Rustica üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!