A 90-es években épült sorházi lakás tulajdonosa úgy döntött, hogy kissé megújítja, felfrissíti otthonát. Mivel igazán konkrét elképzelése nem volt, ezért igényesen dolgozó, hozzáértő szakemberekre bízta a munkát. A választás Radnóczy Eszter belsőépítészre és csapatára esett.
A kapcsolatban szerepet játszott az is, hogy Radnóczy Eszterék új megbízójuk közeli ismerőseinél akkortájt fejeztek be egy lakásátalakítást, melynek menete és eredménye vendéglátónknak is nagyon tetszett.
– Igaz, hogy nem volt konkrét elképzelése a megrendelőnek, ám néhány alapvető kéréssel mégiscsak megszabta a tervezés, a munka irányát – tudjuk meg a belsőépítésztől. – Mint egyedülálló férfi időtállóan modern, ám élhető, friss hangulatú otthont kért, minden egyebet ránk bízott. Illetve egyetlen konkrét kikötése volt, hogy maradjon meg a nappali, étkező és a konyha eredeti ruskicai márvány burkolata, a bútorok terén pedig a dolgozóbeli régi barokk íróasztalhoz ragaszkodott. A 130 négyzetméteres, kétszintes lakás funkcióelosztásán – földszinten a közösségi terek, tetőtérben a privát szféra – nem változtattunk. Ám hogy a földszinten a térérzet még kellemesebb legyen, a funkciókat látványosan összefogtuk. Ennek részeként a sajátos építészeti adottságokat, mint a tört vonalvezetésű falakat, íves nyílászárókat is „kiigazítottuk”. Továbbá az eredetileg szeparált előteret és dolgozót a nappali-étkezőhöz kapcsoltuk, mégpedig úgy, hogy az utóbbi két funkciót egyetlen szekrényfallal kötöttük össze, amelybe az előteret és a nappaliból nyíló dolgozószobát integráló, egy-egy tolóajtót helyeztünk el. Az eredetileg szintén szeparált konyhát pedig egy széles átadóablakkal nyitottuk meg az étkező felé.
– Alighanem a megtartott ruskicai márvány burkolat is jelentősen hozzájárult a földszinti terek egységesítéséhez, hiszen nem csupán a nappali-étkezőben, hanem a konyhában és az előtérben is ez a burkolat látható – vetem közbe.
– Kétségtelen, hogy remekül szolgálta a koncepciónkat és egyúttal megalapozta a bútorok színárnyalatát és az enteriőrök színvilágát is. Mint például a földszinti teret összefogó szekrényfal és a tolóajtók árnyalata a márványburkolat egyik legsötétebb barna erezetére utal.
– Ennek a térnek meghatározó eleme a meglehetősen rendhagyó megjelenésű tévéfal.
– Az étkező-nappali letisztult terét akartuk játékosan mozgalmassá, lágyabbá tenni, amikor a nappali főfalán a gömbökkel dekorált tévéfalat kialakítottuk. A mintegy 450 darab, 8 cm átmérőjű, esztergált, hátsó harmadán laposra csonkolt fagolyócskát a falfelülettel arányos méretű MDF lapra ragasztották a mesterek. És hogy kiemeljük a különleges térelemet, kerületét rejtett világítással futtattuk körbe. Alatta, mintegy befejezésként, médiaszekrényt helyeztünk el, amelynek színvilága azonos a gömbös fal, illetve a mennyezet törtfehérjével a márványburkolat legvilágosabb árnyalatát ismételve, erősítve.
– A dolgozószoba kialakítása sem szokványos…
– Az eredetileg garázsnak szánt teret már korábban a nappali-étkezőhöz ragasztották mint dolgozót, amelyet mi az egységesítést szolgáló szekrényfalba helyezett tolóajtóval, illetve két lépcsőfokkal választottunk le a közösségi tértől. A szekrényfalat a dolgozóban is folytattuk, hogy megfelelő mennyiségű rakodóhely legyen. A letisztult formavilágú polcrendszert remekül ellenpontozza a tulajdonos egyik kedvence, a felújított barokk íróasztal. A dolgozó előtérrel való kapcsolatát pedig a közös falba épített tejüveg ablakkal oldottuk meg. Így a dolgozóba áramló természetes fény jócskán megvilágítja az előteret is, egyúttal megkönnyítve az itt beépített, rejtett tárolóbútorok használatát.
– A lakás színvilágával, különösen az alsó szinten, a márványburkolatban megjelenő árnyalatokat ismételtétek. De hogyan került a konyha színskálájába a kék?
– Minthogy a kék a hűvös, férfias árnyalatot képviseli, a megrendelő kívánságát kielégítve kerültek kék frontfelületek a konyhabútorra, amelyet a fa meleg árnyalatával lágyítottunk. A konyhabeli kéket az étkező falán elhelyezett festmény kék színvilágával hoztuk be a közösségi térbe.
– Milyen változások zajlottak le a felső szinten?
– Falmozgatás nélküli, szintén „egységesítő” felújításokat végeztünk, a vizes helyiségekben teljes burkolat- és szanitercserét. A szülői fürdőszobában különleges, ezüst-fekete kombinációjú, a földszinten lévő dolgozó padlószőnyegét idéző, szövettextúrára emlékeztető burkolatot használtunk, mögötte rejtett szekrényekkel, valamint az épített zuhanyban Ipe Deck csúszásgátló trópusi faburkolattal. A mosdó mögötti tört vonalvezetésű falfelület térérzetet is növelő tükörborítása szintén rakodószekrényeket rejt. A szülői hálót az új, meleg tónusú parkettával és a vele azonos árnyalatú franciaággyal és éjjeliszekrényekkel, valamint az ablak alá beépített, nyitott polcos tárolóval tettük barátságossá. Egyébként a franciaágy-éjjeliszekrény-polcos tároló teljesen egyedi asztalosszerkezet. Végül is a lakás funkcionális elrendezése nem változott meg, ám a terek sokkal élhetőbbé váltak…