Hágai Katalin Kossuth-díjas balettművészt már aktív táncosként is érdekelte a lakberendezés, hogyan lehet a legoptimálisabban személyre szabni egy-egy otthont, ami nemcsak kényelmes, kellemes, hanem tükrözi a tulajdonos egyéniségét is. Ebbéli kíváncsiságát lakberendezési tanulmányokkal mélyítette el.
– Ha jól emlékszem, az előző, pazar panorámás, természetközeli otthonodat imádtad! Miért változtattál mégis?
– Valóban csodálatos helyen laktam, ám hamarosan szembesültem a nagy távolsággal, amely a munkahelytől elválasztott. Minthogy a színházi élet napi többszöri bejárást igényelt, ezért a belvárosban kerestem lakást, ahonnan pár perc alatt elérhető az Operaház. Csaknem egy év keresgélés után találtam rá a belváros egyik patinás, ám jó állapotú házában erre a 141 négyzetméteres nagypolgári lakásra. Szerelem volt az első látásra a legfelső szinten lévő, a Városházára néző ablakokkal, az épp kényelmes méretű erkéllyel. Párommal azonnal beköltöztünk annak ellenére, hogy nem tetszett például a funkciók elosztása, az egyes helyiségek mérete, főként a térosztással nem voltunk kibékülve.
– Nem bántátok meg a gyors beköltözést, hogy évekig laktatok számotokra nem igazán ideális körülmények között?
– Ma már tudom, hogy jól döntöttünk, mert az elmúlt években alaposan megismerhettük a lakás fényviszonyait, kisebb-nagyobb hibáit, felfedezhettük kiaknázatlan lehetőségeit, és bőven maradt időnk arra, hogy minden szempontot figyelembe véve tervezzük meg a saját igényeinknek legmegfelelőbb átalakítást.
– Milyen koncepció mentén kristályosodott ki a lakás átalakítása, berendezése?
– Mindketten elkötelezett hívei vagyunk a világos, levegős nagy tereknek, ezért kézenfekvőnek tűnt, hogy a sok, elaprózott alapterületű helyiséget, nevezetesen a konyhát, spájzot, hallt, kis gardróbot és az ablaktalan hálót a nappalival egyesítsük úgy, hogy ebben, a nappali szerves részeként, helyet kapjon az amerikai konyha is. Az összevonás eredményeként 70 négyzetméternyi alapterületű, látványosan nagyvonalú, gyönyörű tér született, amelynek a két végén lévő nagy üvegfelületeken szinte ömlik be a természetes fény. A konyha-étkező-nappali teréhez az utcai fronton csatlakozik egyik legkedvesebb helyünk, a mintegy tíz négyzetméternyi télikertszerű terasz.
– Gondolom, a lakás további funkcióinak kialakításakor is hangsúlyt fektettetek a minél kellemesebb térérzetre…
– Már a lakásba lépéskor is érzékelhető a terek levegőssége, nyitottsága a hatalmas üveg ajtón-ablakon keresztül, amely az ablakmélyedésbe helyezett ülőkével, a beépített gardróbbal, a nappaliban lévő íróasztallal és könyvespolccal együtt a lakás eredeti nyílászáróival azonos stílusban készült.
– Az előtérből nyíló fürdő- és hálószobátok ugyancsak nagyléptékű átalakítás eredménye lehet…
– Az eredeti, picinyke fürdőszoba mindenképp átalakítást igényelt. Alapterületét a mellette lévő szobából lecsípett tíz négyzetméterrel tudtam növelni. Ennek eredeményeként a régi, zsebkendőnyi fürdőből valóságos „wellness szoba” lett, amelyben kényelmesen elfér a dupla mosdó, az épített, tágas zuhanykabin, továbbá a kád és a kétszemélyes infraszauna. Sőt a fallal azonos színű tolóajtó mögött a mosógép és a gépészet elrejtésére is jutott hely. Olyan jól sikerült az alapterületek újraosztása, hogy a fürdőszobából nyíló hálóban még így is könnyen elhelyezhettük a franciaágyat, a komódot, az éjjeliszekrényeket és a mennyezetig beépített gardróbszekrényt.
– Hogyan oldottad meg a lakás fűtését, hiszen egyetlen erre utaló „berendezést” sem látni a lakásban?
– A felújítást átgondolt épületgépészeti és belsőépítészeti tervezés előzte meg, melynek eredményeként itt is alkalmaztuk az előző lakásomban már jól bevált mennyezetfűtést. Nagy előnye az energiatakarékosság mellett, hogy egyenletes hőmérsékletet biztosít a lakás minden pontján. Ezúttal már a továbbfejlesztett változatot valósítottuk meg, ugyanis ez a rendszer nemcsak fűti, hanem hűteni is tudja a lakást. További előnye, hogy nincsenek csövek és radiátorok, így szinte korlátlan szabadságunk volt a terek berendezésekor. Az utóbbit a letisztult, egyszerű formák jegyében igyekeztem megvalósítani, nem veszítve szem elől a másik vezérelvünket sem, az otthonosságot.
– Sajátos a betonból készült, hűvös hatású konyhapult…
– Már régóta foglalkoztat a beton sokoldalú felhasználási lehetősége, mint például a belőle készült konyhapult, amely itt „testet” is öltött. Sikerült megvalósítani az általunk egyedileg tervezett és a helyszínen kiöntött, térbe helyezett, beton konyhapultot, amely mint egy önálló, impozáns „építmény/térelem” választja el a konyhát az étkezőtől. Különös hangulatú textúrájához remekül illik a lakkozott rozsdás fém és fa kombinációjú, tízszemélyes étkezőasztal. A játékosan íves vonalvezetésű bútor az egyik legmeghatározóbb darabja a lakásunknak, és egyúttal remek ellenpontja az egyszerű vonalú konyhabútornak és ülőgarnitúrának. Ahogy az otthonosságot sugárzó kilim szőnyegekkel is ezt erősítettük. Minden részletre figyeltünk, hogy a felújítás után igazán magunkénak érezzük ezt a csodás lakást.