Amikor Maria Budapestre jött tanulni, a családja úgy döntött, vesznek itt egy lakást, amit megoszthat diáktársaival. Az egyetem közelében található nagypolgári otthont Habenczius Manna alakította át a fiatalok igényeihez igazodva.
A Lónyay utca pezsgő környék, közel a városközponthoz és az egyetemekhez, diákok számára ideális hely – a szülők nem véletlenül itt vásároltak lakást a Norvégiából érkezett fiatal lánynak.
A 160 m2-es ingatlan egy klasszikus, belső udvaros bérházban található. Az új tulajdonosok számára kezdettől fogva egyértelmű volt, hogy komolyabb átalakításra lesz szükség, hiszen eleve úgy képzelték, Maria mellett két másik diáknak is otthont ad majd a tágas lakás. Az új alaprajzot ennek megfelelően készítették el, és az átépítés során három különálló, fürdőszobás egységet, valamint egy nagy közös teret hoztak létre. A munkával Habenczius Manna lakberendezőt bízták meg, aki már többször dolgozott skandináv lakástulajdonosoknak; éppen korábbi kapcsolatainak köszönhetően talált rá a norvég család.
– Nem volt egyszerű az új alaprajz megtervezése – meséli Manna. – Alapvető szempont volt, hogy külön bejáratú, klímával, központi porszívóval felszerelt és hangszigetelt ajtajú lakóegységeket hozzunk létre, így most a tanulásban egyáltalán nem akadályozzák egymást a lakók.
A régi budapesti bérházak lakásaiban általában nagy a belmagasság és nagyvonalúak a terek. Manna éppen ezért különösen szereti az ehhez hasonló feladatokat.
– A belmagasság több mint 3 m, és ez már önmagában érezhetően javítja a térérzetet – magyarázza. – Ilyen környezetben jobban él minden berendezési tárgy, és több lehetőség közül választhatunk, például be lehet lógatni egy nagyobb méretű lámpát. Persze hátránya is van a nagy belmagasságnak: a fűtés drágább, és mivel felszáll a meleg, érdemes figyelni, hogy a hidegburkolatok alá padlófűtés kerüljön.
Maria, az ifjú tulajdonos számára újdonság volt a magas mennyezet, Norvégiában ez nem jellemző. Mostanra megszokta, és kedveli, hogy sokkal nagyobbnak, tágasabbnak tűnik miatta a lakás.
– Tökéletes lett minden lakrész, így sokáig hezitáltam, hogy melyiket válasszam. Végül a fürdőszobával egy térben lévő mellett döntöttem – emlékszik vissza –, mindenekelőtt a rengeteg ablak miatt, mert szeretem a természetes fényt. Kicsit kisebb, mint a többi, de nagyon otthonos.
Nem csak Manna, Maria édesapja is nagy lelkesedéssel vett részt a felújításban és a beszerzésben. Kettejük közös munkájának eredménye az imponáló, egyúttal barátságos enteriőr. Egyedileg gyártott bútorok, IKEA-s darabok, gondosan kiválasztott lámpák, szőnyegek kerültek a szobákba, mind minőségi, időtálló darab. A visszafogott színek, a fehérített olajozott padló, a letisztult stílusú csempék és padlóburkolatok nagyban hozzájárulnak, hogy a patinás épületben egy alapvetően skandináv hangulatú, levegős otthon született.
https://www.youtube.com/watch?v=fG4J5lsJe0M&feature=youtu.be
Még több képet a lenti fotógalériában találsz. Görgess lentebb!
Köszönet a kellékekért a Butlersnek és a Requiem Fleur virágüzletnek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!