Az ódon angliai kőépület már Shakespeare születése idején százéves volt. Akár a zseniális művész is írhatta volna a tulajdonos házaspár romantikus történetét, amely az elmúlt harminc évben összefonódott a ház sorsával.
A tulajdonos, Mervyn sikeres fotóművészként dolgozott, ám közben mindig arra vágyott, hogy csendes vidéki környezetben pihenhesse ki a mindennapok fáradalmait. A ház első látásra egyszerű kőépületnek tűnik, csakhogy ez a bájos farm a hozzá tartozó picike tóval már az 1400-as években szerepelt a Westminsteri Apátság birtokösszeírásában, vagyis kora még az ősi angol kastélyok viszonylatában is tiszteletre méltó.
Igaz, Mervyn otthona nem kastély, hanem farmépület, ám története ennek ellenére izgalmas. Jó ideig az előkelő Beauchamp család birtokához tartozott, amelynek férfi tagjai arról nevezetesek, hogy bár feltűnően jóképűek voltak, nemigen szerettek házasodni, ezért az örökléssel szinte minden generációban gondok adódtak. Az utolsó earl halálát követően egy híres mérnök, Stephen Ballard tulajdonába került, akinek jóvoltából számos közúttal és alagúttal lett gazdagabb a szigetország. Ám 1890-ben Ballard is elhunyt, a farmot pedig az új – ismeretlen – lakók virágzó almaültetvénnyé alakították.
Sok éven át gyümölcstermesztéssel hasznosították a termékeny földet, aminek emlékeként ma is áll a ház körül néhány vénséges vén almafa. Mervyn úgy fogalmaz, ezek a fák számára jelenvalóvá teszik a történelmet.
– Az atmoszféra lenyűgöző, ellenállhatatlan erővel hat rám, általa értem és érzem a múltat – mondja a férfi. – Én nem vagyok megszállott eredetkutató, nem keresek ősi arisztokrata felmenőket, és nem érdekel, hogy ötszáz évvel ezelőtt melyik earl találkozott itt a kedvesével. Az almafák viszont…
Májusban rendre megjelennek a jellegzetes illatú, szerény rózsaszín virágok, ami többet mond bármilyen nemesi kutyabőrnél. Ezek a fák mindent láttak. Tanúi voltak például annak is, ahogyan Niki és Mervyn hosszú és kalandos együtt töltött évek után egymásba szerettek. Amikor 30 évvel ezelőtt Mervyn megvásárolta a birtokot, úgy hitte, a béke szigete lesz számára, ám élete nem a tervei szerint alakult. A legmenőbb divatmagazinoknak dolgozó férfi kollégái és üzletfelei a tökéletes fotózási helyszínt látták a patinás kőházban, úgyhogy kezdetben elsősorban műteremként és díszletként funkcionált.
De később sem igen maradt ideje Mervynnek, hogy foglalkozzon az épülettel, hiszen folyamatosan távoli országokba kellett utaznia, így évente csak néhány hetet töltött Angliában. Egyetlen állandó társa az asszisztense, Niki volt. Aztán több mint húszévi közös munka után kapcsolatuk szerelemmé alakult. Hamarosan végleg hazatértek Angliába, de nem siettek a ház renoválásával. Lassan, lépésenként haladtak előre, minden évben elvégeztek valamit, és ügyeltek rá, hogy az újjászülető épület tökéletesen illeszkedjen a vidéki környezethez, a tájhoz, és őrizze a hagyományokat.
Mervyn közben kitartóan kereste a különböző régi tárgyakat, edényeket, bútorokat. A felújítási munkálatokat legnagyobbrészt helyi mesterek végezték a környéken található alapanyagok felhasználásával. A ház egészét ma a skandináv letisztultsággal társított vidéki-romantikus stílus uralja, a jellegzetesen angol és ugyanakkor meleg hangulat megteremtésében egy ismert belsőépítész, Paul Hervey volt a tulajdonosok segítségére.
Minden az itt élők tökéletes kényelmét szolgálja, ám a visszafogott luxus olyan természetesen, finom eleganciával van jelen, hogy fel sem tűnik egy laikus számára. És éppen ez az, amire Mervyn és Niki vágytak: egy kicsi – hiszen mindössze 64 négyzetméterről van szó – menedék, egy háborítatlan otthon, amelynek tornácáról békés vidéki táj tárul a szemük elé. Itt van elég idejük, hogy átgondolhassák és újraalkothassák az életüket. Mervyn végre elkezdte rendszerezni a sok éven át összegyűjtött tárgyakat, Niki pedig valóra váltja kislánykori álmát: lovardájában díjlovagláshoz készít fel versenylovakat.
A farmról készült további képekért kattints a lenti galériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!