Perjési Patrícia, ennek a budai zöldövezetben található lakás tulajdonosa, koppenhágai évei során szeretett bele a dán dizájnba, amely alapjaiban meghatározza saját tervezésű otthonát.
Kontrasztos árnyalatok, natúr, minőségi elemek, letisztult formavilág – a skandináv stílusú lakásban körbepillantva olyan érzésünk támad, mintha nem is Budapesten, hanem Koppenhágában járnánk. Ez persze nem véletlen: a tulajdonos-tervező éveket töltött a dán fővárosban, ez idő alatt pedig teljesen magával ragadta az ottani kultúra, építészet és dizájn. A gazdasági és IT-végzettségű Patrícia figyelme hazatérése után fordult a lakberendezés felé.
Első projekt: a saját álomotthon megtervezése
„Egy szoftverfejlesztő cégnél helyezkedtem el, de hiányzott az életemből valami, olyan munkára vágytam, amelynek kifejezhető és megfogható végeredménye van. Lakberendezést tanultam, az első önálló projektem pedig a saját otthonom volt, ahol az elejétől a végéig, a tervezéstől a kivitelezésig mindent én irányítottam” – magyarázza vendéglátónk.
A tulajdonos határozott elképzelésekkel vágott bele az 55 m2-es lakás átalakításába: a teljes felújítás mellett döntött, annak ellenére, hogy az ingatlan jó állapotban volt. Bár látta, hogy számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik, úgy érezte, az alaprajz újragondolásával többet hozhat ki belőle.
„Nem régi az épület, de meglehetősen elavult elvek alapján tervezték, szeparált helyiségekkel, rengeteg ajtóval. Hiányoltam a tárolókat, a praktikus megoldásokat. A dizájn sem igazán felelt meg az ízlésemnek, különböző burkolatokat alkalmaztak, ami még jobban tördelte és összenyomta a tereket” – sorolja Patrícia, aki kezdettől fogva tágas és világos otthonban gondolkodott.
Első lépésként megszüntették a nappali és az előszoba közötti ajtót, ezáltal teljesen kinyíltak a terek. Burkolatként pedig mindenhová laminált padló került – kivéve a fürdőszobát –, így tágasabbnak tűnik a lakás.
Praktikus, elegáns tárolási megoldások
Bár vendéglátónk számára fontos a dizájn, a funkciók megtervezésére ugyanúgy figyelt. Mivel a túl sok bútor negatívan hat a térérzetre, a tárolást egy praktikus gardróbszobával oldotta meg, amelyet az előszobából nyíló korábbi mosdóhelyiségből alakított ki, valamint sok beépített, falba simuló szekrényt készíttetett.
„Az ágy alatti részt hasonló elvek alapján terveztem meg, az ide gyártatott ágyneműtartókban rengeteg holmi elfér” – mutat körbe Patrícia, majd elárulja, hogy a fürdőszoba jelentette számára a legnagyobb kihívást, ugyanis ragaszkodott hozzá, hogy egy fürdőkád és egy extra tárolóhely is legyen a kis alapterületű helyiségben.
„Végül a radiátort törülközőszárítóra cseréltük, a bidét eltüntettük, így szerencsére befért a kád” – mondja a tervező-tulajdonos, és hozzáteszi: most a fürdő a kedvenc helyisége a lakásban.
Patrícia régi álma volt fehér, parkettamintás faburkolat. Még nem volt meg a lakás, amikor eldöntötte, hogy mindenképpen lesz ilyen az otthonában.
Egyszerűség, letisztultság, időtállóság
A Dániában töltött évek hatására született meg a rendhagyó, látványos fekete konyha ötlete; a domináns szín több ponton visszatér a helyiségekben. A világítótestek egy része pedig ténylegesen az északi országból érkezett.
„A skandináv lakberendezésre jellemző egyszerűség, letisztultság és időtállóság mértékadó számomra – hangsúlyozza Patrícia –, de általában véve is szeretem, ahogyan az észak-európai emberek a terekkel bánnak. Nem csak a saját otthonomon érezhető a dán hatás, hiszen a mai napig meghatározza a szemléletmódomat, a tervezői stílusomat.”
Köszönet a kellékekért a GOAHOME, a Mobili Mania, a H&M Home, a Zara Home,
az IKEA és a Hephaistos üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!