A belvárosi, polgári méretű lakás további sorsa akkor vált kérdőjelessé, amikor a tulajdonosok új otthonba költöztek. Nem akarták ugyanis eladni az ingatlant, inkább bérbeadásban gondolkodtak. A nagy kérdés az volt, hogy iroda vagy inkább lakás legyen belőle…
A kellemes méretű, belvárosi polgárlakás tulajdonosai kifejezetten azzal a céllal keresték meg Fodor Imola home stagert, hogy segítsen döntést hozni. A kérdés az volt, hogy a felújítást követően berendezve lakás céljára vagy üresen irodának adják-e ki a lakást. Mindkét verziónak más az anyagi vonzata, és ezt érdemes alaposan átgondolni!
Belevágtak: legyen lakás!
A szakember alapos elemzést követően arra jutott, hogy bár a kerületben sok üres lakás vár bérlőre, kevés a reálisan árazott és ízlésesen kialakított kiadó ingatlan. Vagyis némi felkészítést követően egyértelműen ki lehet tűnni a kínálatból.
„Régebben a tulajdonosok is itt éltek és nagyon szerették volna látni, hogy mit lehet kihozni ésszerű keretek között a lakásból. Minden lehetőséget összevetve a hosszútávú bérbeadást tűztük ki célul. A lakás nagy méretű, közel 100 nm, ami nagyon jól hangzik, viszont csak egy hálószoba van benne. Sajnos ez némi hátrányt jelent, hiszen a piaci elvárás legalább két háló. De ahogy a mondás tartja: abból főzünk, ami van… Szerencsére ilyen esetben sincs minden veszve, mivel a nem túlárazott, de kifinomult ízléssel berendezett albérletekből egyáltalán nincs túlkínálat a belvárosban” – idézi fel Fodor Imola a kezdeti dilemmákat.
A hálószoba központi kérdés
A lakást felújítva vette át a szakértő. A home staging tanácsadás során azonban felhívta a tulajdonosok figyelmét arra, hogy szerencsésebb lett volna a felújításkor az ablakos konyhát egy 2. hálószobává alakítani és például a tágas hallban kialakítani a konyhát étkezővel. Ez az „extra” a későbbi kiadásnál minimum százezres, eladásnál pedig több tízmilliós értéknövelést jelenthetett volna…
„Ezért nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy már felújítás előtt érdemes home stagerrel konzultálni, hogy valóban arra költsünk és csak annyit, ami valós értéknövelő tényező lesz az ingatlanban. Mivel ebben a lakásban egy hálószoba van, egy olyan igényes párt vagy egyedülálló bérlőt céloztunk meg, akik értékelik a magas minőségű berendezést, a tágas, impozáns tereket, a top lokációt és a gyönyörűen felújított, liftes ház adta exkluzív, belvárosi környezetet.
Munkafolyamat lépésről lépésre
„Bár alapvetően a modern, minimalista stílus és az új építésű ingatlanok a kedvenc projektjeim, nagyon vágytam már rá, hogy egy polgári lakással is foglalkozhassak. A nappaliban lévő gyönyörű szecessziós csillárt nem volt kérdés, hogy megtartjuk és ez adta az inspirációt a teljes berendezés megtervezéséhez.
A lámpa színe és motívumai szinte mindenhol visszaköszönnek a bútorokon és a dekorációnál, amely egyszerre követi a jelenlegi trendet és illeszkedik remekül a polgári hangulathoz. A bútorozásnál szem előtt tartottuk, hogy kiadásra készítünk fel, ezért – bár imádom a fehér kanapékat és szőnyegeket – ez esetben többségében kicsit sötétebb színű bútorokat ill. szőnyeget választottam, amelyek praktikusabbak és hosszú ideig szépek maradnak” – magyarázza szempontjait a szakember.
Hozzátartozik egy ilyen megbízás teljesítéséhez, hogy minden bútort olyan üzeletekből és webshopokból érdemes kiválasztani, ahol raktáron van az adott darab és azonnal vihető. A lakberendezéssel szemben a home stagingnél ugyanis elsődleges a gyorsaság, hiszen a tulajdonosok számára az idő pénz. „Tulajdonképpen profitmaximalizáló tevékenységet végez egy home stager amellett, hogy esztétikus és funkcionálisan optimális enteriőr kialakítására törekszik – mondja Fodor Imola. Majd lendületesen folytatja is: „Mivel ez a lakás közel 100 nm alapterületű, és 4,5 méter a belmagasság, a komplett festés elég költséges lett volna. Így inkább díszlécekkel dekoráltuk a nagy fehér falfelületeket, amely egyrészt tökéletesen illik a polgári lakásokba, másrészt költséghatékony megoldás is.
Feladta a leckét az árazás
Hiába tökéletes a lokáció és a társasház is, hiába hozták ki a lakásból és a rendelkezésre álló keretekből is a maximumot és hiába nagy méretű a lakás, csak 1 hálószobája van.
„Ilyenkor az ingatlan a többi 1 hálószobással versenyzik – azok többségében jóval kisebb méretűek, így a rezsijük is alacsonyabb. A vevők és a bérlők elsősorban funkciót keresnek, azt nézik, van-e annyi hálószoba, amennyire szükségük van, a négyzetméter gyakran másodlagos. Ezért egy elég széles sávra lőttük be a reális kiadási árat, de abban egyetértettünk a tulajdonossal, hogy a maximumról indulunk a piacon, tudomásul véve, hogy jóval alacsonyabb ár is reális lehet. Valójában ezen a ponton lesz mérhető a home staging ereje” – foglalja ösze a project és munkája lényegét Fodor Imola home stager.
Imádták a jelentkezők a belvárosi lakás letisztult stílusát
A projekt teljes sikerrel zárult, mivel a meghirdetés pillanatától folyamatosan égtek a telefonvonalak. Olyan sokan jelentkeztek, hogy a tulajdonos válogatni tudott a jelöltek közül. A 3. napon meg is érkeztek a tökéletes bérlők, egy fiatal értelmiségi pár vette ki hosszú távra a lakást. Ők már a kifogástalan hirdetési anyag alapján teljesen beleszerettek a lakásba és teli áron, alku nélkül azonnal sikerült is megállapodniuk.
További képeket a galériában találsz! Görgess lejjebb!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!