Vendéglátónk, Anna új otthonának megteremtésében két inspiráció volt a meghatározó: egy hosszabb itáliai tartózkodás és a Bauhaus iránti vonzalom. E két, egymást erősítő hatás jegyében történt a lakás kiválasztása és annak átalakítása, berendezése is.
– Néhány éve az egyébként is aktuálissá vált lakásvásárláshoz meghatározó irányt adott az a pár hónap, amelyet egy Modena-Sassuolo nevű olasz kisváros egyik patinás épületében lévő lakásban tölthettem – meséli Anna. – A szinte etalonná vált lakásélmény sajátos módon arra sarkallt, hogy egy olyan, Bauhaus stílusban épült ház valamelyikében keressek új otthont, mint amilyenek a főváros XII. kerületében, a Németvölgyi, illetve a Böszörményi út környékére jellemzőek.
– Az ingatlankínálatban jártasabbak tudják, hogy ez a „műfaj” a lakáspiacon ritka, mint a fehér holló.
– Számomra is hamarosan kiderült, hogy nem egyszerű dologra vállalkoztam. Több sikertelen próbálkozás után kénytelen voltam ingatlanközvetítéssel foglalkozó ismerősömhöz fordulni segítségért, aki egyetlen olyan utcát javasolt, mint biztos „lelőhelyet”, ahol szinte valamennyi ház az általam áhított stílust képviseli. Csakhogy aki egyszer már itt otthonra talált, nem igazán akar változtatni., vagy ha igen, akkor ismeretségi, baráti körben rögtön akad vevő kikerülve a lakáspiacot. Így aztán alig hittem a szememnek, amikor az elképzeléseimnek pontról pontra megfelelő, eladó lakást mutatott az ismerősöm.
– Nevezetesen?
– Egy harmadik emeleti, 83 négyzetméterest, ráadásul két terasszal! Továbbá lenyűgöztek az eredeti szépségükben pompázó, jellegzetes beltéri nyílászárók is, amelyekből igyekeztünk a felújításkor minél többet megmenteni. Mondanom sem kell, hogy azon nyomban lecsaptam erre a kincsre, pedig nemcsak teljes körű felújításra, hanem átalakításra is jócskán rászorult. Mindehhez természetesen a ház stílusa adta meg az alaphangot, persze modern bútorokkal, berendezésekkel is fűszerezve.
– Alighanem a továbbiakban ment minden, mint a karikacsapás, mivel az egyik legismertebb olasz, svájci, dán designbútorokat és -burkolatokat forgalmazó cégnél, a Pointzero-Decor Floornál dolgozol…
– Kétségtelen, hogy van némi rálátásom a lakberendezés rejtelmeire, de még véletlenül sem szerettem volna az átalakításban végzetes hibát elkövetni vagy akár bakizni sem, ezért lakberendező barátnőmet, Bertóty Esztert hívtam segítségül. Ő adott biztos szakmai hátteret a belső terek és a funkciók kialakításában és a bútorozásban egyaránt.
– Milyen fontosabb szempontjaid voltak?
– Hogy minél szellősebb, tágasabb terek szülessenek úgy, hogy a funkciók is maximálisan érvényesüljenek. Ennek jegyében az előszobától kezdve egybenyitottuk az eredetileg szeparált, korábbi helyiségeket, mint a hall, a konyha és a nappali. Az így keletkezett egyetlen téren osztozik most maga az előtér, az előteret íves falszakasszal lezáró konyha, amelyet egy széles átjáróval kapcsoltunk az étkező-nappali egységéhez.
Így végül is a két fő funkció, a konyha, valamint a nappali-étkező kissé elkülönül. Ezt erősíti, hogy az átjáró falának vonalában egy többfunkciós átadó-, lerakó-, bárpultot is elhelyeztünk. Az innen dupla szárnyú tolóajtón át megközelíthető helyiségben a hálószobát rendeztük be, ahonnan a gardrób, majd a fürdőszoba nyílik, amely az előszobába torkollik, megtartva ezzel a polgári lakások egyik jellegzetességét, hogy körbejárható. Az előtérből nyíló valamikori cselédszoba pedig dolgozó-, illetve vendégszoba lett.
– Láthatóan válogatott, igényes anyagokat használtatok, ami a bútorokra, berendezésekre is igaz.
– A felújításhoz szükséges anyagokat, valamint a berendezéseket, bútorokat, kiegészítőket természetesen a munkaadó cégemnél választottam, nem csupán a kényelem okán, hanem mert igényesek és passzolnak az általam elképzelt stílusvilághoz. Például a fürdőszoba és a vécé kivételével egységesen tölgy svédparkettával fogtuk össze a különböző funkciókat, mégpedig burkolatváltó profilok nélkül. A fürdőszobában a 120×60-as, márványhatású burkolatot használtuk, amely mellett remekül érvényesül a zuhanyfülke íves falára került kerek mozaiklapok színes látványa. Az olasz gyártmányú, magasfényű, fehér konyhabútorhoz igazítottuk az egyedi készítésű bútorokat. A kényelmes kanapé kivételével szellős vonalú, térkímélő bútorokat válogattunk az étkezőgarnitúrától a pihenőfotelokig, ágyig. Ahogy a tolóajtók alkalmazásával is a térérzetet igyekeztünk növelni. A lámpáknál szintén a letisztult formavilágúakat részesítettük előnyben, összehangolva a Bauhaus világával. Ebben pedig a 3F Project felkészült csapata segített hatékonyan. Ami a színvilágot illeti, a fehér és árnyalatai mellett a fekete, valamint a szürke árnyalatait használtuk, amit a tölgyfa svédparketta kellemes natúrjával lágyítottunk. Később majd néhány jól megválasztott képpel vagy fotókkal színesítem az enteriőröket. Ám a kiválasztásukhoz időre van szükség, hogy egységben legyenek a lakás stílusával.