Most sűrűn épített házak sorakoznak a füredi hegyoldalon, ahol egykor szőlő termett, mégis jellegzetes balatoni hangulat uralja a helyet, hiszen csodálatos kilátás nyílik a tóra.
Füred Ófalu részén, fent a hegyen már az 1800-as évek közepén állt egy présház, gyönyörű kilátással a tóra. Ezt bővítették egy kis nyaralóvá az 1910-es években, majd a 70-es években tovább nőtt a lejtős telken álló épület.
Az ezredfordulót követően a balatonfüredi présház egy házaspár tulajdonába került, ekkor megemelték a tetőt, felkészülve a tetőtér beépítésére, de aztán a projekt félbemaradt. Ilyen állapotban került az ingatlan egy amerikai–magyar házaspár birtokába.
Félkészből tökéletes pihenőhely
Az egyik tulajdonost feledhetetlen gyerekkori emlékek fűzik a városhoz, mivel családjának egykor itt volt nyaralója, kis túlzással neki Füred jelenti a Balatont. Miután megvásárolták az épületet, újabb bővítés következett, ekkor toldották hozzá az étkező-nappalit és a teraszt.
– A tetőteret is be kellett fejezni, a munka kezdetén még a lépcső sem volt kész, egy külső vaslétrán lehetett felmászni a burkolatlan, egyben hagyott nagy térbe – meséli a tervezésben és berendezésben segítséget nyújtó Kis Csongor bútorszakértő, a Christie’s aukciósház New York-i munkatársa. – Mi megépítettük a belső lépcsőt, és leválasztottuk a tereket. Ráadásul elég sok meglepetés ért minket a felújítás során. A sokféle történelmi réteg miatt különböztek a belmagasságok, a szintek, ami komoly szakmai kihívás. Végig küzdöttünk a szakemberhiánnyal is, de azért sikerült mindent megoldani.
Valóban, a jelenlegi gázfűtéses, téliesített ingatlan minden igénynek megfelel, lehetővé teszi a gondatlan kikapcsolódást az itt pihenőknek.
Pizzakemence és medence
– Rengeteget dolgoztunk a kert kialakításán – mutatja a szakember a teraszos, kőfalakkal elválasztott kertszinteket; a falak tökéletesen beleillenek a balatoni környezetbe. – A telken régen biztosan szőlő volt, de amikor a munkához hozzáláttunk, a meredek rézsűn gyümölcsfák álltak. Amit lehetett, megóvtunk, de néhánynak mennie kellett. Az egyik teraszszinten kialakítottunk egy medencét, a telek felső részén álló kis házat pedig vendéglaknak rendeztük be. A jellegzetes balatonfüredi présház hangulatú kis épület elektromos fűtést kapott, ide már nem vittük fel a gázt.
A kert kiemelt szerepet kap minden nyaralóban, ezért a medence egy viszonylag intim sarokba került. A nagy teraszon méretes étkezőasztal várja a nyári vacsorákat. Az Olaszországból rendelt pizzakemencét egy helyi kályhás építette fel, szintén az ő munkája a különleges kétoldalú kandalló, amelynek egyik fele a nappalit melegíti, a másik viszont a teraszt, így hűvösebb őszi estéken is kellemes odakint üldögélni. Mivel a telek Füred viszonylag beépített részén található, komoly fejtörést okozott a szomszédoktól elhatárolt intim terek védelme; végül ezt növényekkel és napellenzőkkel oldották meg.
Vízparti hangulat a falak között is
A nyaralóhangulatot a balatonfüredi présház berendezése is fokozza. A falak fehérek, a másik két alapszín pedig a kék és a szürke, ezek árnyalatai köszönnek vissza a legtöbb helyen.
– Az antik darabokat én választottam – meséli Csongor. – A burkolatok, színek, beépített bútorok, textilek beszerzésében, a modern kiegészítők tervezésében, felkutatásában Fischer Petra segített, akivel már a tulajdonosok Andrássy úti lakásán is együtt dolgoztunk. Persze a fővárosi helyszínhez képest itt határozottan más volt a cél, hiszen egy lazább, egyszerűbb enteriőrben gondolkodtunk.
Míg Petra személyesen felügyelte a munkálatokat, addig Csongor az aukciós katalógusokat bújta megfelelő darabokra vadászva.
A nappaliba és a konyhába klasszikus halszálkamintában lerakott csaphornyos tölgyparketta került, a tartóssága miatt döntöttek mellette. A többi szobába különleges árnyalatú laminált parkettát választottak, hogy a költségeket kissé visszafogják. A hidegburkolatot igénylő helyiségekben pedig hagyományos technológiával készült marokkói cementlapok borítják a padlót.
Együtt a német antik és a nagymama art deco fotelje
– Rengeteg régi darabot helyeztem el a szobákban, már csak a hivatásom miatt is – mondja a bútorszakértő. – Az antik tárgyak egy részét németországi aukciókon szereztem be Petra segítségével, de volt, amit itthon találtam az interneten. Némelyiket mi újítottuk fel. Családi örökségből származik a nagymama art deco fotelje, amely a lépcső tetejéhez került. Sokat jártam a galériákat a Balatonhoz kötődő kiegészítőket keresve. Fontos szempont volt, hogy ezek a hely hangulatát tükrözzék, mint például a falakat díszítő festmények.
A végeredmény tökéletesen megfelel a tulajdonosok elképzeléseinek: a levegős, napfényes nyaraló garantálja a felhőtlen közös vakációt, akár egy egészen nagy család is kellemesen töltheti itt a szabadság heteit, hiszen 15 ember számára biztosít alvási lehetőséget a ház és a vendégház.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!