A testvérek egy időben költöztek el a szülői házból, ugyanabba a belvárosi házba, ám külön lakásba.
Előző lapszámunkban Tőszomszéd testvérek címmel mutattuk be egy fiatal lány lakását. Most öccse otthonába, a fiús lakásba látogattunk el, hiszen az a különleges eset állt elő, hogy a testvérek egy időben költöztek el a szülői házból, ugyanabba a belvárosi házba, ám külön lakásba. Az egyszerre zajló felújításban és lakberendezésben szakember segítette őket, hogy minden az ízlésüknek meg felelően alakuljon.
A belső udvarra néző körfolyosón mindössze néhány lépés választja el a testvérek lakását egymástól. A fiatalember otthonába érkezve megállapíthatjuk, hogy anyaghasználatát, színvilágát tekintve jóval markánsabb, mint nővére fehér-barna és a pasztellbézs árnyalatait felvonultató nőies otthona.
– A fiatalember kérése/elvárása a férfias hangulat volt, ezért a fekete dominanciája mellett a szürke és a fehér árnyalatait használtuk, és ezt ütősen élénk színekkel fűszereztük – tájékoztat Szentirmai Dóra enteriőrtervező, aki a két lakás felújítását és berendezését irányította.
– Ennek a lakásnak szerencsésebb volt az eredeti beosztása, mert itt csak egyetlen kisebb funkcióváltás történt, a fürdőszobából kiemeltük a WC-t és áttelepítettük az előtérből nyíló helyiségbe. Mégpedig azért, mert a megrendelő ragaszkodott ahhoz, hogy a fürdőszoba egy térben legyen a hálóval, s ez a fajta elrendezés érthetően nem tűri a toalett jelenlétét. A másik kikötése az volt, hogy a téglaburkolat jelenjen meg a lakás valamelyik falfelületén. Végül is a vágott kőburkolat mellett döntöttünk.
– Ebben a lakásban változatosabb és többféle burkolatot és tapétát használtunk, a hidegburkolatok keménységét színekkelés ívelt formákkal lágyítottuk. Már az előtérben, a bejárattal szemben lévő falat borító fehér-fekete geometrikus tapétával, valamint a fekete gardróbbal is jeleztük, hogy ez egy „fiúlak”. A határozott és kemény látványt alkotó kettőst a fehér színű fallal és az előteret a nappali-étkező-konyha hármasával
összekötő átjáró szürkéjével enyhítettük.
– Még beljebb haladva a lakásban, a macsós hangulatot a fehér háttérbe helyezett, Büi Szilveszter bútordesigner tervezte fekete konyhabútorral, valamint a nappali grafitszürke bútorszövettel felújított ülőgarnitúrájával folytattuk. Itt, a nappali-étkező-konyha hármasában törtfehér meleg padlóburkolatot használtunk, hogy még jobban hangsúlyozzuk a többnyire sötét árnyalatú bútorokat, valamint a helyiség jellegzetes elemét, a két egymással szemben álló fal burkolatát. Ugyanis az egyiket, a fekete konyhabútort lezáró falfelületet galambszürke vágott kőburkolattal fedtük teljes egészében, egyúttal kijelölve az étkező helyét, és ezzel a megrendelő kívánságának is eleget tettünk, igaz, némi módosítással. Mint említettem, eredetileg téglaburkolatot kért, de könnyen meggyőzhető volt, hogy a vágott kőburkolat elegánsabb és jobban illik az enteriőrbe. A vele szemben lévő, teljes falfelületet borító tapétán pedig a nagyváros pixelesen elmosódott éjszakai, színes fényeit mutatjuk meg izgalmas színfoltként.
– Amikor a tapétákat válogattuk, félve mutattam a megrendelőnek a hálószobájába szánt, meglehetősen harsány, macsósnak nem igazán nevezhető, virágmintás változatot, amellyel az ágyfej mögötti falat borító vörös falszakaszt akartam kétoldalt lezárni. Mert azt gondoltam, macsó ide, macsó oda, mégiscsak illik hozzá. Legnagyobb meglepetésemre ez volt az első olyan dolog, amire gondolkodás nélkül igent mondott. Akkor már tudtam, hogy jó lesz együtt dolgozni ezzel a fiúval. Mert van benne bátorság, vagányság, és mindezt megfelelő szerénységgel kezeli. Hogy a „macsós máz” érzékeny lelkű ifjút takar, és ezt meg is akarja mutatni új otthonában.
Szóval a hálószobát illetően százszázalékosan teljesült a kívánsága, mert teljes egészében egyterű lett a fürdőszobával, amelynek jellemző eleme az egyedileg beépített zuhanyzó. A mosdópultot pedig falszakasszal takartam el a hálótól. Ebben a helyiségben a sokféle minta, forma, szín között végül is sikerült teljes harmóniát teremtenünk.Az egyik a világítás terén, minthogy mindkét lakásban a belmagasság érzetét növelő, rejtett világítású tükörmennyezetet alkalmaztam beépített spotlámpákkal. A másik a nappaliban érhető leginkább tetten, mert mindkét helyen hasonló a térszervezés, vagyis a konyha-étkező egy térben van a nappalival, és a konyhabútor is csak egy-egy rövidebb falszakaszt foglal el. A fürdőszoba-háló kapcsolat csak részben azonos, mert a nővér lakásában a viszonylag széles átjáróval egyterűsítettük a két funkciót.
– Nagyon izgalmas, tanulságos és kellemes munka volt a párhuzamosan zajló felújítás. Kellemessé tette a megrendelő testvérpár segítő figyelme és a munkatársak, mint Büi Szilveszter bútortervező designer, akivel jól együttműködtünk a többségében beépített bútorok megtervezésében, elhelyezésében, amelyeknek ő volt a kivitelezője is. A szakipari kivitelező Bődi Sándor és csapata szintén a szakértelmet és a minőségi munkát képviselte, ahogy a mobil bútorok, kiegészítők terén a Code-Decode bemutatóterem munkatársa, Mester Éva is hatékonyan és lelkesen segített. Egyszóval igazi csapatmunka volt.
Lakáskultúra, 2011. december