Buda nyugodt, csendes részén található az a Várra néző lakás, amelyet édesapja választott Márton számára. Korábban hosszú ideig bérlők éltek benne, ám az új tulajdonos lakberendező édesanyja, Bárdos Zsuzsa segítségével stílusos és kényelmes otthonná alakította.
A háromemeletes társasház az 1960-as években épült, a retró hangulat már a lépcsőházban megérinti a látogatót. Mártonnak kifejezetten tetszik ez a stílus, amely mostanában trendi is, de nyilvánvalóan vannak árnyoldalai, ha egy ingatlan a szóban forgó korszakból származik. Itt a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a jobbára idős lakók nem tudnak sokat költeni a modernizálásra, így az egész ház földkábellel való ellátása és az elektromos teljesítménybővítés régóta várat magára, ami egy felújításnál erősen behatárolja a mozgásteret.
Az alaprajz újratervezésével kezdték
Régen az előszoba-folyosó teréből nyílt a meglehetősen szűkös konyha, a kis alapterületű WC és a kamra. A lakás ugyan körbejárható volt, de a nappaliba vezető ajtó miatt a helyiség egyik oldalán csak egy egyméteres falfelület húzódott. Első lépésként ezt az ajtót befalazták, a háló és a nappali közötti falat pedig kibontották, és fémszerkezetes üvegfalra cserélték. Utóbbi zárható, ennek ellenére szinte állandóan nyitva van, hiszen Márton pillanatnyilag egyedül él itt. A konyhát kibővítették, és elhelyeztek benne egy pluszpultot, a kényelmesebb munkavégzés érdekében. Az előszobába nagy beépített szekrény került – ez és a hálóba készíttetett egyedi gardrób rengeteg tárolóhelyet biztosít, minden holmi kényelmesen elfér bennük. A kamrát megszüntették, így létrehozhattak egy kényelmes méretű WC-t. A lakás jelenleg is körbejárható, ám most a fürdőszobán keresztül, a nappaliba pedig a konyha-étkezőből lehet bejutni. Az enteriőr stílusának kialakításán anya és fia közösen dolgozott.
Adta magát a retró berendezés
– Az épület kora miatt szinte adta magát, hogy retró hangulatú legyen a berendezés, a hozzá illő palettával. Én egyébként ritkán tervezek színes enteriőrt, mert ezt hamarabb meg lehet unni, és manapság Magyarországon az emberek nemigen engedhetik meg maguknak, hogy gyakran átrendezzék a lakásukat. Marci azonban színeket akart, és ez a választott iránynak is megfelelt – emlékszik vissza a szakember.
Élénk színfoltok dobják fel a fekete hangsúlyos vonalakat
A megmentett parkettát halványszürkére festették, a falakat fehérre. Úgy döntöttek, hogy a fényáteresztő függönyöket elhagyják, mivel a lakásba lényegében sehonnan nem lehet belátni, a konvektorok pedig az ablak alatt vannak. Az árnyékolásról szürke roló és sötétítőfüggöny gondoskodik. Domináns térformáló elem a fekete kazettás üvegfal, amelynek hangsúlyos vonalai visszaköszönnek a kisbútorokon, a falakat díszítő képek keretein, a lámpákon, sőt a konyhában és az étkező berendezésén is. A nappali padlóját hozzá illő fekete-fehér, feltűnő mintás szőnyeg borítja. A vendégágyként használt narancsos árnyalatú kanapé színét a régóta meglévő ágyhoz igazodva választották ki, utóbbihoz pedig fejtámlát készíttettek, amely középponti darab a hálószobában.
A tulajdonos életében fontos szerepet játszik a főzés és természetesen a konyha is. A hétköznapokban a nappali mellett itt tartózkodik a legtöbbet. A bútor IKEA vázát egyedi frontokkal látták el, és egy a nagy nyitott polcnak is helyet szorítottak a térben.
Márton édesanyjával, Bárdos Zsuzsával tervezte és rendezte be otthonát trendi, retró stílusban. Fedezd fel a lakás minden szegletét a legújabb Lakáskultúra magazinban! Keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!