A nagy Gatsby inspirálta ennek a budapesti lakásnak a berendezését, ahol sajátos hangulatot teremtettek a 1920-as és ’50-es éveket megidéző, valamint biedermeier elemek vegyítésével. Art deco, kissé eklektikusan…
Néhány éve igazi szenzáció volt Baz Luhrmann filmje, amelyet F. Scott Fitzgerald A nagy Gatsby című, 1925-ben megjelent könyvéből forgatott. Sikerét nem csak a sztárokból álló szereplőgárdának és a magával ragadó történetnek köszönhette, az is nagyban hozzájárult, hogy a látványra mindig nagy hangsúlyt fektető rendező tökéletesen megidézte a 20-as évek igéző atmoszféráját. Lenyűgöző színekkel és jellegzetes mintákkal megelevenített pazar art deco enteriőrökbe helyezte a főhős által szervezett luxuspartikat.
Belső ihletésre erősített rá a film képi világa
Ez a varázslatos képi világ jutott Nagyváradi Gábor eszébe, amikor úgy határozott, hogy új életre kelti ezt a pazar panorámával rendelkező budapesti lakást.
„Bár az ötletet nem a film adta, a tervezést megelőzően azért újra megnéztem” – emlékszik vissza a tulajdonos az egy évig tartó felújítás kezdetére. Az ingatlan a Jászai Mari téren, egy régi, belső udvaros bérház legfelső emeletén található, ráadásul egészen jó műszaki állapotban volt az átalakítás előtt. „Korábban két bejárattal rendelkezett, és ez kifejezetten jól jött, amikor úgy döntöttem, hogy kettéválasztom. A szeparálást egy zárható ajtóval oldottuk meg, hogy szükség esetén a két lakás egybenyitható legyen” – meséli Gábor.
Art deco stílus és ami még belefér
Az ideális beosztásnak köszönhetően az eredeti alaprajzon egyáltalán nem kellett változtatni. „Sajnos a régi külső nyílászárókat már nem lehetett megmenteni. A hatalmas, 13 m hosszú, teraszra nyíló ajtót és az ablakokat azonban fából készíttettük, hogy harmonikusan illeszkedjenek az enteriőr és a ház stílusához” – mutatja az új darabokat.
A halszálkamintás parketta, valamint a plafont és a falakat díszítő régi stukkók adják meg az alaphangulatot a nagy belmagasságú, tágas helyiségekben, és a belső ajtók gravírozása is remekül illett a kitalált látványvilághoz. A berendezést teljesen a tulajdonos tervezte meg, ő maga választott ki minden elemet. Kezdettől fogva nem stílustiszta art deco összeállításban gondolkodott, más korokra utaló daraboknak is helyet biztosított a szobákban, ennek ellenére a végeredmény hangsúlyosan egységes.
Minden bútordarabnak története van
„Többet felhasználtam a korábban itt lévő biedermeier bútorok közül, nagyon jól belesimultak a 20-as évekre jellemző miliőbe. Sőt, az 50-es évekből származó tárgyak is felbukkannak a lakás különböző pontjain. A családomban hagyomány az antik bútorok szeretete, az aukciók látogatása, én szép, egyedi tárgyak között nőttem fel. Régóta a családunk tulajdonában volt például a hatalmas étkezőasztal, amelyet az 1800-as évek végén Angliában készített a George Edwards cég, és amelyet én mentettem meg a selejtezéstől” – magyarázza házigazdánk.
„Megőriztem a lakásban lévő régi muranói üveg csillárokat is, csak a hálószobába kellett újat keresni. Sok darab külföldről származik, Lettországtól Németországig a legkülönbözőbb helyekről szereztem be csaptelepeket, tükröket, kiegészítőket. Egyes tárgyakat, bútorokat aukciókon, illetve az interneten találtam” – sorolja Gábor. „A kanapét, amely a nappali meghatározó eleme, egy online apróhirdetési oldalon vásároltam tökéletes állapotban, a hozzá tartozó két fotellel együtt.”
Látványos karakterjegyek Gatsby-módra
Az előszobában és a nappaliban különösen fontos szerepet kapnak a jellegzetes art deco minták és színek, többek között a karakteres a tapéták jóvoltából.
A tökéletesen felszerelt konyha, a fürdőszoba és a háló színvilágát a fekete-fehér letisztultsága uralja, és mindenhol megjelennek valamilyen módon a korszak kedvelt formái is.
„Egyértelmű volt számomra, hogy metrócsempe kerül a konyhába és fürdőbe, azonban más korok elemeit is becsempésztem a helyiségekbe, a fekete hűtő például az 50-es évekre emlékeztet…
A hálószoba fekete-fehér alapjának kialakításakor azt tartottam szem előtt, hogy bármilyen színű fotel vagy kiegészítő passzoljon hozzá” – meséli a tulajdonos. „Egy olyan teret akartam létrehozni, ahol 10-15 ember is jól érezheti magát, és úgy tűnik, ezt a célt sikerült elérnem, ugyanis gyakran tartjuk itt a baráti összejöveteleket, sőt az ingatlant mások is bérelhetik különböző alkalmakra. A pazar kilátás és a luxushangulat miatt remek helyszín romantikus randevúhoz, lánykéréshez vagy akár biliárdpartihoz, tematikus vacsorához.”
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon és az Instagramon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!