Nem csupán a kertes házak kiváltsága lehet a kutya- vagy macskatartás. Összegyűjtöttük, mi mindenre érdemes figyelni, ha lakástulajdonosként házi kedvencen gondolkodunk.
Az igazi otthon ott van, ahol a kutyánk, avagy a macskánk is – vallják az állattartók. Egy házi kedvenc azonban nemcsak örömtelibbé teszi a lakhelyünket, hanem bizony sok felelősséggel és átgondolt döntéssel is jár. Ha azonban fontolóra vesszük a lehetőségeinket, úgy akár egy lakásban is tarthatunk állatot.
Az első lépések
Mielőtt belevágunk, tegyük fel a következő kérdéseket: mennyi időt töltünk otthon? Mekkora a rendelkezésre álló életterületünk? Mekkora házi kedvencben gondolkodunk? Mennyi az adott fajta mozgásigénye? A legnépszerűbb, lakásban is tartott állatok a kutya és a macska, ám ha a mi vagy a lakásunk nem biztosítja a megfelelő körülményeket, gondolkodhatunk más házi kedvencben is. A kutyatartással kapcsolatos tudnivalókat ide kattintva megtalálhatod.
Ha mindezeket sorra vettük, akkor is hátravan még egy nagyon fontos kérdés: a társasház külön rendelkezhet a házirendjében a kutyatartás megtiltásáról. Mielőtt tehát belevágunk, mindenképp tájékozódjunk erről körültekintően!
Ha pedig minden rendelkezésünkre áll egy kutya vagy egy cica fogadásához, akkor bizony az otthonunkat is ennek fényében kell újragondolnunk.
Kell egy hely…
Egy állandó fekhely minden állatnak szükséges: utólag megbánhatjuk, ha a kanapéra, a fotelra vagy az ágyunkra szoktatjuk őket.
A macska kedveli a mások által elrejtett, avagy magasabbra pozicionált zugokat, ahová visszavonulhat, ezért érdemes olyan helyen kialakítani a „rezidenciáját”, ahol mindezek biztosítottak a számára. Egy kaparófelülettel ellátott, mászást és alvást is lehetővé tevő fekhelyért örökké hálás lesz nekünk doromboló kedvencünk.
A kutyának a lakás egyik rejtett, napfénytől védett zugát érdemes elkülönítenünk erre a célra. Érdemes olyan kosarat, dobozt, párnát, takarót választani ide, amelyet könnyen tisztán tudunk tartani később is – ezért a döntésünkért az otthonunk is hálás lesz.
A megfelelő táplálék fontossága
Akár macskáról, akár kutyáról van szó, két dolog mindenképp szükséges az etetésükhöz: kettő, az állat méretéhez igazított tálka, amelyek közül az egyikben a friss ivóvizet, míg a másikban a kutya- vagy macskaeledelt tesszük.
Tipp: hagyjunk kellőképp nagy távolságot a két tálka között, így elkerülhetjük, hogy az etetőtálkából az itatójába kerüljön bármilyen szennyeződés!
Ahhoz, hogy kis kedvencünk sokáig egészséges maradjon, nagyon sok múlik azon, hogyan tápláljuk: mind a kutya, mind a macska esetében fontos, hogy már egészen a kezdetektől a számára legmegfelelőbb és legjobb minőségű táplálékot biztosítsuk – egy kölyökkutya etetése például teljesen más, mint egy felnőtté. A nem megfelelő táplálással sokat árthatunk kedvencünknek, kezdve a bundájának minőségétől egészen az emésztéséig. Az általunk fogyasztott ételek maradékait semmiképp ne adjuk oda nekik!
A Royal Canin termékei már a kezdetektől biztosítják a kölyökkutya és a kölyökmacska számára szükséges tápanyagokban gazdag, kiváló minőségű eledeleket. Az oldalukon nemcsak a megfelelő táplálásukról tájékozódhatunk részletesen, hanem hasznos tippeket és tanácsokat is kaphatunk a még örömtelibb állattartáshoz.
Mire lesz még szükségünk?
A macska esetében az alomtálcán túl helyezzünk ki – akár a lakás több pontjára is – kaparófát! Már az otthonunkba érkezésüktől kezdődően érdemes erre szoktatni őket, így megkímélhetjük a karmaiktól kedvenc bútorainkat.
Érdemes beszerezni cicusok esetében egy hordozókosarat vagy -dobozt, amely megkönnyíti már az elhozásukat, és később a szállításukat is (például, ha állatorvoshoz vagyunk hivatalosak).
A kutyánál sarkalatos pont a nem túl laza, nem túl szoros, az eb méretéhez igazított nyakörv és a póráz – ezekre jó, ha már kiskoruktól kezdve tudatosan szoktatjuk őket.
Játékokra kutya és macska esetében is szükségünk lesz: vegyük figyelembe, hogy némelyik anyag vagy méret veszélyes lehet a számukra, ezért körültekintően válasszuk ki őket!
Tisztaság egyszerűen
A lakásban szabadon közlekedő kutya vagy macska esetén számolnunk kell azzal a ténnyel, hogy bizony gyakrabban kell megragadnunk a takarítóeszközöket.
A rendszeres porszívózáson és a fertőtlenítésen túl sokban egyszerűsítheti a dolgunkat, ha olyan textíliákat választunk az otthonunkba, amelyek könnyen, akár magas hőmérsékleten is moshatóak.
Tipp: ha az elhullajtott szőrökön még a porszívó sem segít, akkor vessük be az úgynevezett „gumikesztyű-módszer”: nedvesítsünk be vízzel egy gumikesztyűt, majd határozott, körkörös mozdulatokkal simítsuk át a kárpitokat!
Sokat javíthatunk a higiénián, ha a kutyasétáltatás után vízzel átmossuk kedvencünk tappancsait.
A macska alapvetően tiszta állat, csak speciális helyzetekben szükséges a fürdetés. A lakásban tartott kutyánál azonban már elkerülhetetlen, hogy időnként mi magunk tisztítsuk meg bundáját a szennyeződésektől – a gyakoriságról mindenképp érdeklődjünk szakembernél! A megfelelően gondozott bunda nemcsak kedvencünk egészségének érdeke, hanem az otthonunk tisztaságának megőrzésében is sokat számít.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!