A párna feladata, hogy alváskor megtámassza a fejet, és alacsony izomtónus mellett állandó helyzetben tartsa. Sorra vettük a párnaválasztás legfőbb szempontjait.
Az ideális forma
- Az anatómiai párna alakja követi a fej, a nyak és a váll vonalát. Jellemzően oldalt vagy háton fekvéshez alkalmas.
- A hagyományos párnát azok válasszák, akik hason fekve alszanak vagy váltogatják a testhelyzetüket. Méretét tekintve a klasszikus 90 × 70 cm-es nagypárna javasolt kispárnával kombinálva, illetve az 50 × 70 cm-es középpárna.
Ahogy alszunk, olyan a jó típus
Oldalt fekve: magas és kemény párna ajánlott, amely kiegyenlíti a váll és a fül közötti különbséget. Az optimális magasság 9-11 cm, egy ilyen darab jó alátámasztást ad a fejnek. A keménység pedig azért fontos, mert a töltetnek a helyén kell maradnia, hogy a megfelelő pozícióban tartsa a fejet.
Hanyatt fekve: az alacsony párnák, ergonomikus, speciális habszivacs vagy természetes latex termékek között érdemes keresgélni.
Hason fekve: a nyak ebben a pozícióban természetellenesen visszahajlik, ami nem tesz jót gerincnek. Ha valaki csakis ebben a pózban tud aludni, minél puhább és alacsonyabb párnát használjon, hogy a lehető legkisebb legyen a nyak terhelése.
Milyen legyen a töltet?
Műszálas: szintetikus szál, memóriahab, mikroszál, szilikongolyó.
Természetes: toll, pehely, gyapjú, pamut, biopárnáknál tönkölybúza, köles.
A töltet és a párnatok szerepe: a belső párnatöltetnél elsődleges szempont, hogy legyen jól átszellőző és víztaszító, például toll/pehely vagy akár szintetikus szálból képzett golyó, illetve bunda. A külső réteg és a párnatok viszont nedvszívó anyagból készüljön – ilyen a pamut és a viszkózféleségek –, hogy az alvás közben keletkező izzadságot felszívja.
Egészségügyi problémák
Allergia
A magas hőfokon főzhető párnák jelentik a megoldást az allergiás vagy asztmás betegek számára. Az atkákat 60 °C feletti mosással tüntethetjük el a párnából. A kevert, pamut-műszál huzattal, illetve főzhető antiallergén töltettel rendelkező műszálas párnák bármilyen gyakorisággal moshatók, 95 fokon. A természetes töltetek közül a bambusz hipoallergén. Ellenáll a gombák és az atkák megtelepedésének, ezért az allergiában szenvedő érzékenyebb emberek hálószobájában is helyet kaphat.
Nyakfájdalom
Az anatómiai és a memóriapárnák ergonómiai kialakítása biztosítja a nyak tökéletes alátámasztását hanyatt fekvés esetén. Ugyanakkor nem való ilyen termék annak, aki sokat forgolódik éjszaka, és ellene szól a rossz szellőzés is, mivel könnyen beleizzadunk. A tönkölypárna szintén jól illeszkedik nyak ívéhez, stabil támaszt ad a fejnek, és átszellőzése is nagyon jó, nem izzadunk tőle.
Ha nem megfelelő a párna…
A rosszul megválasztott párna indokolatlanul terheli a nyak és a hát izomzatát, így reggel összetörve, fáradtan ébredünk. Ha nem lazul el az izomzat, nem lesz kellőképpen pihentető az alvás, ezért nem regenerálódik a szervezet sem az alvási időszak alatt.
Mosás, tisztítás
- Lehetőleg nagyon sűrű szövésű huzatot használjunk, akár több rétegben, hogy csak a külső rétegeket kelljen mosni. A párnamag kiszárítása ugyanis lassú folyamat, a maradék nedvesség viszont veszélyes szerves folyamatokat indíthat el.
- Óvakodjunk a túl sok mosástól a vegyszermaradékok miatt is, és ne használjunk öblítőszert!
- A párna erős igénybevételnek van kitéve, ezért sokkal gyakrabban cseréljük, mint a paplant. 1-3 évente ajánlott újat vásárolni, a töltettől függően.
Toll vagy pehely?
A libapehely kiváló hőszigetelő képességgel rendelkezik, emellett nagyon puha, könnyű, hosszú életű és ellenálló anyag, így a párnák ideális töltőanyaga.
Mi a különbség?
A tollazat tulajdonképpen a madarak kültakarója, rugalmas, áramvonalas, véd a külső behatások ellen, remek hőszigetelő, víztaszító. A pelyhek, a pici, szár nélküli bolyhok közvetlenül a liba bőrén fejlődnek ki, élettani funkciójuk az, hogy megtartsák a test melegét – és ugyanezt a szerepet töltik be akkor is, amikor az ágyneműbe kerülnek: szigetelnek, melegítenek.
A pehelytöltet a tollhoz képest drágább, viszont könnyebb, jobb hőszigetelő és sokkal puhább. A legfinomabb paplanokba kizárólag pehely kerül, a párna esetében viszont szükség van a tollak rugalmas gerincére is a fej alátámasztása érdekében, ezért sokszor toll-pehely keveréket használnak. Készülnek úgynevezett szendvicspárnák, amelyek középső, elkülönített „kamrája” tollat tartalmaz, e köré töltik a pelyhet. Így a párna teherbíró lesz, mégis finom, puha tapintású.
Hogyan kell tisztítani?
A legfontosabb, hogy a pehely ágyneműt mindig védjük huzattal a portól, izzadságtól, egyéb szennyeződésektől – és a huzatot mossuk az ágynemű helyett. A pehelypárnát ne mossuk gyakran, ha szükséges, használjunk folttisztítót. Amennyiben a mosás elengedhetetlenné válik (általában 2-3 évente), keressünk egy profi pehelytisztító szakembert, céget. Amikor nem használjuk, pehely ágyneműnket tároljuk száraz, jól szellőző helyen, és időnként lehetőleg frissítsük fel a szabad levegőn kiszellőztetve.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!