Söptei Eszter rajztanár szakra járt, de több szakirányt felvett, végül a textilnél maradt. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem divat és textil mesterképzésén egyértelműen letisztult benne, hogy a szövött anyag lesz a jövője.
Már fiatalon figyelemre méltó elismerésekben volt részed. Hogy kezdődött a pályafutásod?
Rajztanári diplomamunkámban Bartók Béla A kékszakállú herceg vára című művéhez készítettem egy különleges mozgóképes textilmontázs installációt, a MOME textil mesterképzésén pedig sík szövetből hajtogatott térbeli geometrikus formák összekapcsolásával hangelnyelő paneleket alakítottam ki Halk geometria néven, hogy így javítsam a terek akusztikáját. Ez volt az első jelentősebb önálló projektem, tulajdonképpen innen ered a lakástextilek iránti vonzódásom.
A fordulópontot a 2013-as év hozta, amikor elnyertem a Gombold Újra 0.2-n a Black Box Concept Store szakmai különdíját a Lézervágott textilek munkámért, valamint a GU Alumni minikollekcióm bemutatása. Ezeknél a felsőrészeknél egy karakteres anyagtársítást terveztem, a lágy muszlinhoz egy vastagabb és merevebb, kézzel szövött anyag társul.
Hogyan telnek egy textiltervező művész hétköznapjai?
Jelenleg mindent magam menedzselek, de ennek sok hátránya van. Mióta igazgató lettem a Kemenes Vulkánparkban, kevesebb időm marad a saját márkámra, jó lenne, ha több idő jutna a kísérletezésre. Folyamatosan nézem a külföldi pályázatokat, ez szintén rengeteg teendővel jár. Nem panaszkodom, mert a múzeumpedagógia már régóta az életem része, és nagyon szeretem, amit csinálok, de a tervezés is egész embert kívánna. Néha ez kettéosztja a hétköznapjaimat.
Melyik volt az első kiemelkedő alkotásod, amelynek köszönhetően hírnévre tettél szert? Mire vagy a legbüszkébb?
A Gombold Újra 0.2 meghozta az ismertséget számomra, lehetőségem nyílt kijutni Frankfurtba, az egyik legfontosabb textilkiállításra, a Heimtextilre. A Textiles záródások című munkámmal bemutatkozhattam a külföldi közönség előtt is. Ebben a projektben a kemény-lágy anyag kapcsolódása volt a központi téma.
Nálam a kemény anyag a diófa, ami felvette a lágy anyagok bizonyos tulajdonságait azáltal, hogy a panelek textiles záródásokkal kapcsolódnak össze, így jön létre egy lágy, mozgatható felület. Számomra fontos, hogy funkciója legyen az alapanyagoknak. A struktúra megalkotása mellett arra törekszem, hogy a befogadónak gondolkoznia kelljen, ha találkozik egy anyaggal. Emellett komolyan foglalkoztat a geometriai elemek struktúrája és a térbeliség is.
Megbízásra dolgozol vagy mindig a saját elképzeléseidet valósítod meg?
Több közületbe terveztem már egyedi installációt, de a legizgalmasabb ötletek általában szakmai együttműködésekből születnek. Például a Nest elnevezésű párnáim a Hannabi FreshMind 2015 kollekciójához készültek, amelynek kizárólagos forgalmazója a magyar dizájnbútorokat gyártó cég. Az enteriőrtextilek mellett egyéni megrendeléseket is vállalok, például készítek bőrből horgolt cipőket, illetve a hangelnyelő fal formavilágát idéző kiegészítőket.
Minden új kihívás inspiráló számomra, de ha egyvalamit kell kiemelnem: a Halk geometria feltalálása volt az eddigi legizgalmasabb projektem, amit szeretnék tovább fejleszteni. A textil elhagyja konvencionális sík használatát, mint térbeli, az akusztikát javító panel. Ez egy olyan szövet, amely megfelelő szintre csökkenti a zengőtéri zajt. Itt is a felület létrehozása és egy rendhagyó struktúra kiépítése foglalkoztatott leginkább, valamint a változatok kidolgozása. Az alkotásaim egyfajta szimbolikus leképezései a saját világomnak, a textileken keresztül tudom magam a legjobban kifejezni.
A hazai és nemzetközi megmérettetések után mik a terveid?
Szeretnék nyitni a külföldi piacok felé, és megjelenni a fontos nemzetközi kiállításokon. Ehhez persze nagyobb energiabefektetésre lesz szükség, de valami azt súgja, hogy megéri.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!