Amikor megtervezzük a galériafalat, nem csupán a képeket, hanem több más apróságot is figyelembe kell vennünk, hogy tökéletes legyen a végeredmény.
A keretek alapvetően meghatározzák a galériafal stílusát, vagyis érdemes előre átgondolni, hogy milyen összképet szeretnénk kialakítani.
Hasonló jellegű és azonos méretű keretek alkalmazásával klasszikus, letisztult hatást érünk el.
Lazítja a látványt, ha egyforma, de különböző méretű kereteket használunk. Minél többféle darab kerül a falra, annál játékosabb lesz a végeredmény.
Nyugodtan egymás mellé tehetünk teljesen eltérő stílusú klasszikus, ovális, aranyozott és négyzet alakú fehér keretet is. A sötét vagy fekete darabok időtállók, a fehér, világos változatok pedig könnyedebbé teszik a szoba hangulatát.
Patinás keretű, örökségünk részét képező festményeket is bátran keverhetünk kortárs fotográfiával, a képek eklektikáját a szalonstílus képes vizuálisan egységben tartani. Az óriási képek hatása akkor a legerősebb, ha középvonalukat a szemmagasságig emeljük. Kis szobába gyakran kis képeket raknak, pedig ez babaházszerűvé teheti a miliőt. Itt is jól működhet egy nagy formátumú kép: tágítja a teret, és „ablakot” nyit a falon, például a szófa fölött.
Paszpartu
Miután kiválasztottuk a keret anyagát (fa, fém, műanyag), illetve színét, következhet a paszpartu megtervezése, ami meglehetősen bonyolult feladat, ám a kereten belüli keret segítségével például egy keskeny, fekvő kép is jól mutathat álló keretben.
Az ideális vastagság megállapításához jó arányérzék szükséges, mindenesetre alapszabály, hogy a paszpartu szélesebb, mint a ráma. Házilag nehéz pontosan vágni: a 2 mm körüli vastagságú karton úgy szép, ha 45 fokban ferdén kimetszett a képnyílásban. Ehhez speciális eszköz kell, érdemes képkeretező szakemberre bízni. A paszpartu lehet karton, szövet vagy bársony, a lényeg, hogy harmonizáljon a kép, a ráma és a tér színvilágával.
Dobozkeret
A dobozkeret háromdimenziós képkeretezési megoldás. Különleges, szokatlan tárgyak bemutatása esetén, például gyűjtemények, emlékek, relikviák kreatív bekeretezéséhez ajánlott.
A nagyobb mélységű keretbe bármilyen térbeli kiterjedésű tárgy kerülhet: textil, érem, dísztárgy, ékszer, szárított növény, kisplasztika, modell, játék, hajtogatott papír stb. Komplett kis kompozíciót is összeállíthatunk. Zsanérral is elkészíthető, így könnyen cserélhetjük a tartalmát.
Világítás
A képekre irányítják a figyelmet és egyúttal erős hangulatteremtő erővel bírnak a lámpák irányított fényei. Egy nagyobb keret fölött elhelyezhetünk kifejezetten a képek megvilágítására szolgáló falikart, de a fény érkezhet a mennyezetről is. A mennyezeti süllyesztett LED-ek egyikét-másikát érdemes a képek felé billenteni, ám az is szép megoldás, ha egy sínes rendszerű lámpa fejeit fordítjuk a megfelelő irányba.
Sejtelmes hatást kelt, amikor a mennyezet szinte sötétben marad, és csak a kép kap direkt fényt. Arra figyeljünk, hogy a festményeken, üvegeken ne csillanjanak be az izzók, mert ez kifejezetten zavaró, főleg, ha tükrök is kerülnek a térbe. A lámpákat úgy állítsuk be, hogy ne alakuljon ki surlófény a képek környezetében.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!