Bármennyire dekoratívak a képeink, ha nem a megfelelő keretet, helyet vagy módot válasszuk az elhelyezésükre, az az összhatás rovására mehet.
Egy nem túl nagy helyiségben inkább egyetlen falra, egyetlen csoportba rendezzük a képeket, hogy ne szóródjanak szét minden felületen. A csoportokat több szempont szerint is kialakíthatjuk.
Íme néhány fő szempont:
- Használhatunk azonos méretű kereteket, négyzethálós, szimmetrikus rendszerben vagy eltolva.
- Különböző méretű darabok esetében válasszunk ki egy fő képet középre, e köré kerüljenek a kisebbek, így a keretek egy látványos, szabálytalan foltot alkotnak. Ideális esetben a meghatározó kép közepe körülbelül szemmagasságban van, a padlótól kb. 160 cm-re. Különböző méretű képeket úgy is feltehetünk, hogy egy vízszintes vonalhoz igazítjuk őket felfelé és lefelé. A keretek alkothatnak egy téglalapot vagy egy négyzetet, kis résekkel – ez a megoldás szigorúbb, de elegánsabb.
- Mielőtt nekikezdünk a fúrásnak, feltétlenül látnunk kell egyben a végleges állapotot, vagyis a földön állítsuk össze az elképzelt kompozíciót, és addig cserélgessük, tologassuk az elemeket, míg tökéletes nem lesz.
Hogyan rögzítsük őket?
- A kereteket felfüggeszthetjük a mennyezet alatt futó sínre, ahogy a galériákban szokás, rögzíthetjük csavarral, tiplivel, illetve a kisebbeket, könnyebbeket képszöggel.
- Az egyes rámák között lehet egyforma, nem túl nagy távolság vagy változó köz, utóbbi esetben lazább, játékosabb lesz a képcsoport. A középső képeket tegyük fel először szemmagasságba, azután helyezzük köréjük a többit, követve a földön megtervezett szisztémát.
- Megkönnyíti a dolgunkat, ha a padlón kirakosgatott keretek alá terített, összeragasztott újságpapírra körberajzolunk mindent, jelöljük a felfüggesztések helyét is, hiszen ez utána a falon rögzítve mutatja, hol kell majd fúrni.
- A felrakás kétemberes művelet, mivel közelről nem látni, ha egy kép ferdén áll, sem a többi képhez való kapcsolódását. Ideális esetben tehát valaki messzebbről figyeli az alakuló kompozíciót. Persze mérőszalaggal és vízszintezővel is kimérhetjük a keretek helyét, de több szem mindig többet lát!
- Erőteljes hatást kelt, ha a falat 50-60 cm-es magasságtól egészen a mennyezetig elborítják a képek, ez a megoldás tökéletes a nappaliban vagy egy lépcsőtér felfutó falán. Lépcső mentén jól mutat az emelkedő vonalban elrendezett képek sora.
- Nem muszáj egyesével rögzíteni minden egyes keretet a falon, hiszen ha egymás fölé helyezünk 2-3 hosszú, keskeny polcot, egyszerűen egymás mellé támaszthatjuk a képeket.
- Függeszthetjük őket kifeszített huzalokra vagy spárgára csipeszek segítségével. Ugyancsak szolgálhat keretként a manapság reneszánszát élő falikazetta. A falra ragasztott kazettába kerülhet a kép méretre gyártatott keretben, illetve úgy is, hogy posztertapétára nyomtatva, a falra ragasztva simul a kemény hablécek keretezte négyzetbe.
- Aki szereti a változatosságot, dekortapasszal is felragaszthatja a falra a különböző nyomatokat. Ennek a megoldásnak nagy előnye, hogy könnyen és nyom nélkül leszedhető a dekoráció. Egyesek csak a kép négy sarkát rögzítik, előnyben részesítve az esetlegesnek tűnő kinézetet, mások keretet adó vagy akár mintás tapaszt használnak.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!