A Mindszentkálla mellett álló régi ház sorsa különös fordulatot vett: a végső enyészettől megmenekülve családi bútorokkal és vendégváró energiákkal telt meg.
Az Eszterházy családnak egykor volt egy gyönyörű szőlője a Káli-medencében, amelyhez persze megfelelő kiszolgálóépületek is tartoztak. 1883-ban építettek az egyhektáros birtokon egy intézői házat – a felső szintjén az arisztokrata tulajdonos is megszállhatott –, valamint két zsellérházat és egy 75 m2-es istállót is magába foglaló, nagy épületet.
Ám a történelem viharai komoly pusztítást okoztak, így amikor 1988-ban Hevesi Barnabás rátalált a helyi téesz által éppen árult ingatlanra, jóformán csak a falak álltak. Ez a felfedezés megmentette a házakat, mivel értő, gondos tulajdonos kezébe kerültek. Barnabás szülei megvették a birtokot, a tősgyökeres budapesti édesapa, feladva a városi életet, ideköltözött, és szép lassan, egymás után felújították az intézői házat és a két zsellérházat is.
– Édesapám irattárakban, levéltárakban kutatott, hogy kiderüljön, mi hogy nézett ki, és az eredeti állapotnak megfelelően állíthassák helyre a birtokot – idézi fel emlékeit Ida, Barnabás testvére.
A patinás épület belmagassága több mint 4 m, az alapterülete 360 m2, de a berendezés a sok régi bútor ellenére is családias, kicsit sem múzeumszerű. A ház ma már állandóan lakott, a volt lovas Barnabás és Ida állatorvos lánya itt él, de ő maga is gyakran tölti velük idejét. A szimmetrikus épület szinte minden fala maradt az eredeti helyén, csak a funkciókon változtattak kissé.
– A középső, a két szárnyat összekötő részben alakítottuk ki a konyhát, amely így az egész ház szíve lett – magyarázza vendéglátónk. – Amellett, hogy a család egész évben itt lakik, a két volt zsellérház panzióként üzemel. A felső szinten berendeztünk egy étteremnek használható részt, és alkalmanként a szalont is megnyitjuk, de valójában egybefolyik a családi és vendégtér.
Lakberendező, belsőépítész segítségét nem vették igénybe, organikusan és fokozatosan alakult a berendezés. Az utóbbi 30 évben nem vásároltak bútort, de az összes örökség ide került, minden tárgyhoz érzelmi kötelék fűzi a lakókat.
– Télen a házat öt régi cserépkályhával fűtjük, ami remek hangulatot teremt. Megőriztük az eredeti fekete cseresznye nyílászárókat – mondja Ida. – Ugyan nem zárnak tökéletesen, de a hagyományos kályhás fűtés miatt jobb is így.
A közelmúltban beépítették a padlásteret, így most már itt is elszállásolhatják a kikapcsolódásra vágyó vendégeket.
Még több képet a lenti galériában találsz!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!