Számtalan olyan tévhit él a panellakásokkal kapcsolatosan, amelyek már rég megdőltek. Segítünk tisztábban látni a panelhelyzetet.
Nincsenek nem várt meglepetések
A paneleknél nincsenek olyan kellemetlen meglepetések, mint más szerkezetű épületek esetében. Ha elindul a bontás, nem fogunk a parketta alatt 50 cm salakfeltöltést találni szeméttel, nem szakad majd le a vakolat (vagy a mennyezet), nem fog kiderülni, hogy a lakás egy részében nincs is fűtés, nem lesz tengernyi veszélyes hulladék, és semmilyen rejtélyes okból nem fog megrepedezni a hidegburkolat.
Rendezett fűtőrendszer
Egy panelban jellemzően tiszta, átlátható a betonszerkezet, egy működő gépészettel. Nincs költség a kazánokkal, az egyedi fűtés kialakításával, nem kell kéményekkel vesződni, sőt amióta a radiátorok nagy részén egyedi fűtésmérőt helyeztek el, nagy fűtésköltség sincs.
Megfelelő hőszigetelés
Attól sem kell félni, hogy nem jó a hőszigetelés. A 2000-ben elindult Panelprogram keretén belül az épületek jelentős részén külső hőszigetelést helyeztek el, sőt sok esetben a lakók úgy pályáztak a támogatásra, hogy a hőszigetelés és a nyílászárócsere egy füst alatt történt meg.
Se penész, se pára
Ha mégis egyedileg kell cserélnünk az ablakokat, célszerű műanyag tokokat, kereteket betenni a felújításnál. Mindenképpen figyeljünk arra, hogy kis szellőzők legyenek a kereteken, nehogy bepenészedjenek a sarkok. Jó hír egyébként, hogy sem a penész, sem a párásodás nem jellemzőbb a panelekben, mint egyéb épületekben.
Pénztárcakímélő felújítás
Mindebből az is következik, hogy a panel felújítási költségei jól kalkulálhatók, a munka során nem jönnek olyan váratlan pluszkiadások, mint egy százéves épületnél. Beszereltethetünk klímát: erkélyes lakásoknál ez egyszerűen az erkélyre kerül, ha nincs erkély, a homlokzatra tehetjük (utóbbi megoldás településképi bejelentést és lakóközösségi beleegyezést igényel). Egyes esetekben a készülék a lapos tetőre is helyezhető.
Nem muszáj a szomszéd főztjét szagolnunk
Sokan tartanak az áthallásoktól, átszaglásoktól, de ez nem megoldhatatlan probléma. Beköltözés előtt érdemes a melegburkolat alá lépéshanggátló réteget tenni, a vizes helyiségek strangjaiba pedig – ha van lakóközösségi engedélyünk – kerülhet elszívóventilátor csappantyúval, így a szagok kevésbé áramolnak vissza. Vagyis ez sem nagyobb gond, mint a régi házak lichthófjában terjengő hagymaszag, ami ellen tenni sem tudunk igazán…
Falmozgatás? Lehetséges!
Bár valóban be kell tartani a szigorú szabályokat, a falakat is lehet mozgatni. Ahogy már említettük, a bontásnál mindig szükség van statikusra és bizonyos engedélyekre. Sok panelben a válaszfalaknak is van teherhordó szerepük, de akár egy főfalon is elhelyezhető nyílás, annak függvényében, hogy a lakás felső emeleten van-e, bontottak-e már a szomszédok azon az oldalon, és így tovább.
Mindent egybevéve egy panel átalakítása semmivel sem nehezebb, mint egy modern lakóparkban épült vagy századfordulós lakásé. Ha lehet ilyet mondani, a panellakások ma kedveltebbek, mint 10 éve, pont azért, mert már szinte minden probléma áthidalható.