Akár kicsi, akár nagy, egy jól kialakított fürdőszobában mindennek jut hely.
Hogyan fogjunk hozzá?
Első lépésként igazítsuk elképzeléseinket a helyiség adottságaihoz, és gondoljuk át, hogy a tervezett műszaki tartalom otthonunkban kivitelezhető-e. Ne feledjük, hogy a fürdőszoba nemcsak a tisztálkodás, hanem a relaxálás helye is!
Fordítsunk tehát kellő figyelmet a berendezési tárgyak, bútorok, kiegészítők megjelenésére, ám az esztétikum ne menjen a funkció rovására: alkossunk a mindennapokban jól használható kombinációt. Már ebben a fázisban figyeljünk a szellőzésre, ugyanis a vízgőzképződés és páralecsapódás komoly problémákat okozhat: penészesedéshez, valamint bizonyos eszközök idő előtti meghibásodásához vezethet.
Milyen ergonómiai követelményekkel számoljunk?
A fürdőszoba méretére vonatkozóan nincsenek konkrét törvényi előírások, de a legalább 2,5 x 2 m-es nagyság mellett javasolt a 2,2 m-es belmagasság megtartása. A legkisebb kádszélesség 75 cm, egy tusolóhoz pedig minimum 80 × 80 cm-es terület szükséges, a WC és a bidé is legalább 80 cm széles helyet igényel.
A kisebb fürdőszobákban előnyös lehet az aszimmetrikus kád vagy zuhanykabin, sőt némely gyártó már aszimmetrikus mosdókat és bútorokat is készít – ilyen modern, helytakarékos darabokkal könnyebb ízlésesen berendezni egy szűkös helyiséget.
Milyen kialakítású zuhanykabint válasszunk?
Szinte minden kabingyártó követi az aktuális trendeket, és ezek figyelembevételével folyamosan fejleszti saját termékeit. Az utóbbi időben egyre kedveltebb süllyesztett zsanéros kialakítású zuhanykabinok esetében a belső oldalon elhelyezkedő zsanérok nem állnak ki az üveg síkjából: ennek a technológiának köszönhetően szebb és letisztultabb a végeredmény, nem beszélve arról, hogy sokkal egyszerűbb a felületek tisztítása is.
Az eleganciát tovább fokozhatjuk olyan darabokkal, amelyeknek nincs fali profilja, illetve csak jelentéktelen fali profillal rendelkeznek. Ezeknél a termékeknél minimális az állítási lehetőség, így alkalmazásuk előfeltétele a falak hosszanti és merőleges derékszöghöz közelítő kialakítása. Némely gyártó kínálatában megtalálhatók a csuklópántos és falra lapozható zuhanykabinok és zuhanyajtók is, amelyek kis alapterületű fürdőszobákban jelenthetnek nagy segítséget.
Hogy oldjuk meg a szellőzést?
Ha nincs a lakásnak hővisszanyerős szellőztető rendszere, ezt a problémát más módon kell megoldani. A modern fürdőszobai ventilátorok beépített pillangószelepekkel működnek; ezek megakadályozzák a külső – adott esetben hideg – levegő visszaáramlását. A legtöbb típus előlapja levehető, beépíthetők falba és mennyezetbe, sőt beállítható rajtuk a késleltetett leállás is.
Tároljunk ötletesen!
Sok háztartásban fejtörést okoz a kiegészítők, tisztítószerek elhelyezése. Amennyiben nincs lehetőség külön helyiség kialakítására, a meglévő felületeket kell praktikusan kihasználni. Ha a belmagasság megengedi, érdemes felfelé terjeszkedni. Egy galéria kialakítása költséges, de sok területet nyerünk általa. Gondolkodhatunk 2 az 1-ben megoldásokban, mint pl. a kádra szerelhető zuhanyparaván vagy a többfunkciós WC, amely a bidé feladatát is ellátja.
+1 tipp
A mosdó alatti fiókokban könnyen összekeverednek a kisebb tárgyak, pipereholmik, sminkkellékek. Szerencsére ma már kaphatók remek fiókrendszerezők, amelyekben még a legapróbb kellékek, csatok, vattapamacsok sem kallódnak el.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!