Szakértőink összefoglalják, milyen szabályoknak kell megfelelni a mai kor Zimmer Ferijének, és milyen engedélyeket kell beszerezni a magánszálláshely-szolgáltatóknak.
Ki foglalkozhat szoba kiadással?
Szobakiadással akár magánszemélyként, akár egyéni vállalkozóként akár gazdasági társaságként foglalkozhatunk. Magát a szálláshely-szolgáltatást nevezik másként attól függően, hogy ki végzi a szolgáltatást, milyen épületben és milyen körülmények között.
Milyen típusú szálláshelyek vannak?
A legismertebb a szálloda és a panzió, azonban szálláshely-szolgáltatásnak minősül az üdülőház, vagy kemping működtetése is, és természetesen Zimmer Ferinek is be kellene ma jelentenie, hogy magánszálláshelyet, falusi szálláshelyet üzemeltet.
Milyen feltételeknek kell megfelelni a magánszálláshely keretében a szoba kiadásához?
Magánszálláshelyről akkor beszélhetünk, ha nem kizárólag szálláshely-szolgáltatás folytatása céljából, magánszemély vagy egyéni vállalkozó hasznosít lakást vagy üdülőt, illetve azok egy lehatárolt részét és hozzátartozó területét és ahol a szobák száma legfeljebb nyolc, és az ágyak száma legfeljebb tizenhat.
A falusi szálláshely ismérve, hogy olyan 5000 fő alatti településen, vagy a 100 fő/km2 népsűrűség alatti területen található – de nem a Balatonnál és nem is gyógyfürdő helyen –, amelyet úgy alakítottak ki, hogy abban a falusi életkörülmények, a helyi vidéki szokások és kultúra, valamint a mezőgazdasági hagyományok komplex módon, adott esetben kapcsolódó szolgáltatásokkal együtt kerüljenek bemutatásra.
Milyen bejelentési kötelezettség áll fenn?
A szoba kiadása szolgáltatási tevékenységnek minősül, és mint ilyet a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről szóló 239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet szerint kell bejelenteni az ingatlan fekvése szerinti jegyzőnél.
A jegyző által vezetett nyilvántartás közhiteles nyilvántartásnak minősül, azt a jegyző az önkormányzat honlapján köteles közzétenni. Ennek az a célja, hogy a szálláshely iránt érdeklődők meg tudjanak bizonyosodni a szoba foglalása előtt arról, hogy egy szabályosan működő szálláshelyről van-e szó.
Ha a szálláshely-szolgáltató ugyanazon szálláshelyen egyéb, külön jogszabály alapján engedélyköteles kereskedelmi tevékenységet kíván folytatni (például ajándéktárgyakat árulni), akkor ehhez is engedélyt kell kérnie. A szálláshely-szolgáltatónak lehetősége van arra, hogy ezt a kérelmet is a jegyzőhöz nyújtsa be és ebben az esetben a jegyző fogja azt továbbítani az illetékes hatósághoz.
Milyen feltételeknek kell megfelelnie?
Bizony sokakat meglephet, de a magánszálláshelyekre is konkrét előírások vonatkoznak, azaz nem pusztán arról van szó, hogy a lakás egy szobáját, függetlenül annak felszereltségétől és méretétől használhatjuk a nyári időszakban magánszálláshelyként való kiadásra.
1. A szoba nagysága:
a) egyágyas: legalább 8 négyzetméter,
b) két- vagy több ágyas: legalább 12 négyzetméter, a harmadik ágytól ágyanként további 4 négyzetméter vagy 5 légköbméter,
c) legmagasabb ágyszám: szobánként 4 ágy, gyermekek számára emeletes ágy használata is megengedett.
2. Vizesblokk
A vendégek számára elkülönített fürdőszoba/zuhanyozó vagy mosdó, WC, -kefe tartóval, WC-papír-tartó papírral, higiéniai hulladék-tárolóval.
3. Kávékonyha
Kávé, tea főzésére, reggeli jellegű ételek készítésére alkalmas berendezéssel (főzőlap, mosogató, asztal, szék) és felszereléssel (edények), a vendégek számára elkülönített hűtőszekrény-használattal.
A magánszálláshely üzemeltetési követelményei:
1. Ügyelet
A szállásadó vagy megbízottja a helyszínen vagy ügyeleti telefonszám megadásával biztosítja.
2. Belépés biztosítása
A helyszíni ügyeleti időszakon kívül a vendégek számára belépés biztosítása.
3. Takarítás
a) vendégszoba legalább hetente egyszer, ágyneműhuzat- és törülközőcserével egyidejűleg. (ágynemű: 1 db paplan, 1 db párna személyenként, törülköző: 1 db kéztörlő, 1 db nagyméretű törülköző személyenként), az új vendégek érkezése előtt minden esetben,
b) a közösen használt helyiségek takarítása mindennap.
4. Fürdőszoba/zuhanyozó vagy mosdó bekészítése
Adagolós folyékony szappan vagy tusfürdő, hajszárító és higiénikus kézszárításra alkalmas bekészítés vagy berendezés.
5. WC bekészítése
WC-papír, tartalék WC-papír, higiénikus kézszárításra alkalmas bekészítés vagy berendezés.
6. Elérhetőség, engedélyszám stb. feltüntetése
A szálláshely-szolgáltató köteles a szálláshely bejáratán kívül jól látható módon feltüntetni a szálláshely nevét, a szállás típusát (magyar, angol és/vagy német nyelveken), valamint a szálláshelyen belül – jól látható módon – feltüntetni a szálláshely nevét, a szállásadó nevét és telefonszámát és üzemeltetési engedélyszámát.
7. Vagyoni és személyi biztonság
A szálláshely-szolgáltató felelőssége a szolgáltatást igénybe vevő személyek vagyoni és személyi biztonságára vonatkozó előírások maradéktalan betartása és betartatása.
8. Szálláshelykezelő szoftver használata
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!