Gondolkodtál már azon, mi mindent tudnának mesélni otthonod legféltettebb kincsei? Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa a ’30-‘as–70-es évek legizgalmasabb darabjainak történeteit osztja meg egy-egy példával illusztrálva – ezúttal erről a hatvanas évekből származó próbababáról.
Sokféle próbababa volt már nálam, és minden alkalommal örültem nekik. Van valami érdekes a próbababában azon kívül is, hogy egymás után háromszor mondjuk ki „ba” szócskát.
A próbababa, avagy szabóbaba, ahogy nevében is szerepel, a ruhapróba, azaz a ruha elkészülésének folyamatában vett részt és nem összekeverendő a kirakati babával, amely a kész ruhadarabok üzletben történő kínálására készült és általában feje is van.
Történetéről keveset lehet találni, annyi azonban bizonyos, hogy Tutanhamon sírjában is találtak a fáraó méreteivel megegyező fa babát. Az első európai egész és félalakos babák a 18. században készültek drótból és fából. A 19. században az iparosodással, a varrógépek feltalálásával megindult a próbababák fejlődése is.
A század végére teljesen kikopott a teljes alak, kizárólag fél alakos, azaz csak a törzset ábrázoló babákkal találkozunk. Ennek praktikus oka mindössze annyi, hogy jóval könnyebb öltöztetni egy végtagok nélküli alakot. Megformálására ekkor főként papírmasét használtak, amely alapanyag a 20. század első feléig jellemző maradt. Talpazatuk és vázuk fából készült, az aktuális díszítő stílusnak megfelelő kivitelezésben. Érdekes látni, hogy a 100 évesnél idősebb próbababák alkata bizony jelentősen eltért a mai babák formájától, és mérettől függetlenül elképesztő darázsderékkal rendelkeztek.
A 20. század második felében az új alapanyagok és a ruhaviseleti trend változásával egészen új jellegű babák jelentek meg. Alkatuk immár sokkal reálisabb, de továbbra is fontos a könnyű mozgathatóság és a stabilitás.
A magas minőségű, kézzel varrott, úgynevezett haute couture ruhadarabok világában ma is nagy szerepe van a próbababáknak. A Dior, a Chanel, az Armani ruhatervező és szabómesterei ma is próbababán alkotják ezen kézzel készült kollekcióikat.
A képen látható darab az 1960-as években készült. A krómozott fém vázon lévő, farost lemez által merevített műanyag testet vékony, műszálas textil borítja. A fekete garbó jellegű alap és a fényes láb kontrasztja eleve kellemes Space Age-hangulatot idéz.
A ruhákhoz, avagy önmagunk feldíszítéséhez való vonzódásunk jelképe a próbababa, amely a töménytelen lehetőségek tárháza. Minden kivitelben kellemes lakáskiegészítő és praktikus elem, életkorának megfelelően illeszkedhet lakásunk stílusához, forma és színvilágához. Áttekinthetően tarthatjuk rajta ékszereinket vagy öveinket, adhatunk rá csiricsáré ruhát, extrém esetben fehérneműt, vagy engedhetjük, hogy magában, finom alkatával szoborszerűen emlékeztessen bennünket arra, hogy nők vagyunk.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!