Egy szép tapéta meghatározza lakásunk alaphangulatát, ám nem mindegy, hogy melyik helyiségbe milyet választunk.
A lehető legjobb döntés, ha otthonunk helyiségeinek megfelelően választjuk ki az ideális tapétát, így más kerülhet a hálószobába, míg megint más a nappaliba vagy a konyhába. Persze a világ legegyszerűbb dolga lenne ugyanazzal az egyszínű tapétával beborítani lakásunk falait, ám, ha már tapétázásra adjuk a fejünket, érdemes szétnézni a végtelen nagy kínálat között, amiben megtalálhatóak a különféle árnyalatú, anyagú és mintázatú tapéták. A következőkben adunk néhány ötletet ahhoz, hogy melyik helyiségbe milyen tapéta passzol.
Nappali
Rengeteg variációja lehet annak, hogy nappalink falára milyen tapétát választunk. Befolyásolhatja döntésünket bútoraink stílusa, a szoba fekvése és az éppen aktuális lakberendezési trend is. Ha már a trendeknél tartunk, rendkívül népszerű napjainkban az urban jungle stílus, amit akár egy zöldes árnyalatú, esetleg leveles mintázatú tapétával könnyedén megteremthetünk. De ha a visszafogottabb stílus kedvelői vagyunk, akkor döntsünk olyan tapéta mellett, aminek a színe és a mintája hasonló árnyalatú, tehát nem ütközik ki a szoba falán egyik sem különösebben. Ez végtelen sok lehetőséget ad a lakberendezéshez, ráadásul nagyon elegáns megoldás is egyben.
Hálószoba
Ide semmiképp sem ajánlott élénk színű, rikító tapétát választani, mert a nyugodt pihenést ez nem segíti, sokkal inkább felborítja. Jöhet minden, ami pasztell vagy semleges. Nagy divat manapság olyan dizájn hálószobaágyat választani, aminek a háttámlája is igen hangsúlyos. A „bedhead”-et, azaz az ágytámlát kiemelhetjük, ha mögé egy stílusában és színében is szépen idomuló tapétát rakunk fel, ezzel pedig máris a helyiség leghangsúlyosabb bútorává az ágyat tehetjük.
Előszoba
Elhelyezéséből adódóan ez lesz otthonunk első olyan helyisége, amit mindenki meglát. Ha csak résnyire nyílik az ajtó, akkor is be lehet látni és kialakulhat egy vélemény arról, hogy ez most egy csalogató, otthonos ház-e vagy sem. Semmiképp se hanyagoljuk el a lakás ezen részét sem, egy jó dekortapéta ide is dukál. Ha kicsi, szűkös és sötét az előszoba optikailag nagyobbíthatjuk egy világos színű tapétával.
Konyha
Ha belépünk egy konyhába, sokszor lehet az az érzésünk, hogy a konyhapult és a konyhabútor sokkal, de sokkal hangsúlyosabb, mint maga a fal. Ez valahol rendjén is van, ám egy jól megválasztott háttér előtt ezek is jobban mutatnak. Sokan idegenkednek elsőre a tapétától egy konyhában, pedig ha az le van fedve valamivel, például üveggel, akkor még könnyen is tisztán lehet tartani, így nem kell tartani attól sem, hogy félévente cserélgetni kell majd. A tapéta főleg olyan konyhákban mutat jól, ahol a konyhabútor egyszínű, nem mintás, letisztult. Egy fehér vagy bézs konyhabútor mellé szinte bármilyen színű vagy mintájú tapéta választható, sőt, a fehér szín külön kiemeli az anyag mintáit.
Fürdőszoba
A tapéta sokoldalú felhasználását bizonyítja, hogy egyre gyakrabban találkozunk tapétával a fürdőszobákban is. Azok a tapéták, melyek közvetlenül érintkeznek vízzel, speciális teljesen vízhatlan anyagból (fiberglass) készülnek, amit a csomagoláson ellenőrizhetünk. Ha lemondanánk a csempéről, ám a csempehatásról nem, a köztes megoldás (ami még költséghatékony is), ha csempe mintázatú víz és pára álló tapétát választunk a fürdőszobánkba.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!