Kerti tó nélkül is egész nyáron gyönyörködhetünk a virágzó tavirózsák pompás látványában, ha miniatűr vízi világot teremtünk magunknak.
Medernekvalók
Kis helyen is mutatós egy fadézsa vagy egy félbevágott boroshordó, ám ezeket a biztonság kedvéért érdemes vízzáró tófóliával kibélelni. Fémtartály és külső borítással álcázható műanyag konténer esetén erre nincs szükség. Minitóhoz optimális egy kb. 45 cm mély és 90–110 cm átmérőjű meder, amely jól beültethető, illetve segítséggel még megbillenthető a szivattyú nélküli vízcsere elvégzéséhez.
Elhelyezés és beültetés
Olyan helyet keressünk a minitónak, amelyet 4-6 órán keresztül süt a nap, hiszen a legtöbb vízinövénynek nagy a fényigénye. Fontos, hogy legyenek árnyékos órák is, mert a kis mennyiségű víz hamar túlmelegszik, ami kedvez az algásodásnak. Először töltsük fel a medret kétharmadig eső- vagy állott csapvízzel. (Vízlágyító vegyszert ne használjunk!) Ezután speciális tavifölddel töltött ültetőkosarakban helyezzük bele a növényeket úgy, hogy a vízfelület 60%-át beborítsák a párolgás csökkentése érdekében. Az ültetőkosarakat alájuk rakott téglával tudjuk a megfelelő szintre emelni. Végül engedjük tele a tavat vízzel.
Növények
A tavirózsa és a lótusz a mélyben gyökereznek, de a vízből kiemelkedve növesztik leveleiket és virágaikat. A vízfelszín alatt fejlődő átok- és tündérhínár kiváló oxigéntermelők, míg a tó tükrén lebegő vízisaláta és vízijácint gondoskodnak az árnyékolásról. A mocsári növények csoportjába tartozó nőszirmot, békaszittyót vagy mocsári gólyahírt csak minimálisan süllyesszük le. Kisebb dézsa esetén elegendő egyetlen kiemelkedő és egy-két oxigéntermelő növény. Dekoratívan összeültethetünk pl. tavirózsát, vízijácintot és mocsári nőszirmot, valamint brazil süllőhínárt.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!