Gondolkodtál már azon, mi mindent tudnának mesélni otthonod legféltettebb kincsei? Madarász Magdolna, a Forma Boutique tulajdonosa a ’30-‘as–70-es évek legizgalmasabb darabjainak történeteit osztja meg egy-egy példával illusztrálva, ezúttal a „space age, azaz az űrkorszak néhány ikonikus darabjával.
A mid-century modern stílusa az 1960-as évek elején továbbra is tombolt. A tervezők egyre izgalmasabb formákat adtak bútoraiknak és tárgyaiknak. A hatvanas évek azonban a hidegháború mellett az ég, egészen pontosan az űr felé irányította a figyelmet.
A Szovjetunió és Amerika űrversenyben tobzódott. Előbb rakéta, majd majom, később ember utazott az űrbe. Mi más kell az alkotói fantáziának, mint a végtelen és kiaknázatlan kozmosz? A képzelet szárnyalásával megkezdődött a dizájnerek űr és jövő fikciója, a space age, amely már bármit megengedett.
Nem kell már négy székláb, elég egy trombita láb, sőt, igazából láb sem kell már, csak csak egy visszahajló ív. Új és izgalmas alapanyag a plexi és a műanyag, amely teret enged a legvakmerőbb elképzeléseknek is.
A fantázia a távoli jövőbe tekint, űrvárosokat, űrhajókat lát. Formai szempontból a geometriai alakzatok kerülnek előtérbe, legfőképpen gömb és a forgástestek és ezeknek metszett verziói. A képen e stílus jellemző darabjai láthatóak, az íves műgyanta asztal, a képcsarnok vállalat által forgalmazott, és az Orion űrhajóban is elképzelhető étkező szék, a szovjet, az olasz és a magyar design jeles lámpa csodái, köztük a magyar design ikon, Borz Kovács Sándor vargánya állólámpája és a szarvasi lámpagyár műanyag pille lámpája.
Mindkét magyar darab előkép nélküli, tiszta, egyedi elképzelés, a korszak reprezentatív példája. Szintén kiemelkedő ezen időszakban az északi design, a dán Verner Pantonnal az élen, akinek munkái világ szinten meghatározóak a lakberendezési formatervezés területén.
A hetvenes évek elején elcsendesedik eme trend, megmaradnak az ívek és az alapanyagok, ám az űrverseny végeztével és a technológiai határainkkal szembesülve a fantázia sem ez irányba szárnyal tovább.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!