Ha gondosan előkészített, minden apróságra kiterjedő tervvel vágunk bele a fürdő átalakításába, biztosak lehetünk benne, hogy még sokáig élvezhetjük és gyönyörködhetünk benne.
1. Szaniterek
Akár kád, akár zuhany kerül a fürdőbe, ma már rengeteg anyag közül választhatunk. A legismertebb, az akril könnyen formálható, hőre lágyuló műanyag; a különböző típusok közül a százszázalékos szaniterakril a legellenállóbb, ugyanis ennek 3-5 mm a kopófelülete, míg az ABS akril esetében ez az érték a fentinek csak töredéke.
A meleg felületű akril mellett a másik jellemző anyag az acél, a zománcréteggel borított lemezkádak és zuhanytálcák még mindig népszerűek. Az akrillal szemben a zománc jobban ellenáll a vegyszereknek, viszont hideg az érintése, és ha beleesik egy nehezebb tárgy, könnyen lepattan. Már léteznek öntött műgyanta kádak és zuhanytálcák is, amik felveszik a versenyt ismertebb társaikkal.
2. Milyen a tartós zuhanykabin?
Lehetőleg minőségi zsanérral nyíló, edzettüveg kabint válasszunk a könnyű, görgős műanyag változatok helyett, mert az utóbbiakkal könnyen meggyűlhet a bajunk. A kis műanyag görgők hamar eltörnek, a csere pedig körülményes, sokszor nem is lehetséges.
A zsanéros üvegkabinból sokféle típus létezik: nyílhat befelé, kifelé vagy mindkét irányba, illetve létezik csuklós zsanéros is. Az üveg általában felületkezelt, lepergeti a vizet, és könnyű tisztán tartani. Ha épített zuhanytálcához teszünk nyíló ajtós kabint, a munka nagy precizitást kíván az aljzat és a burkolat készítőitől.
3. Zuhanycsapok, zuhanyszettek
A zuhanyszett kiválasztása előtt vegyük számba szokásainkat és igényeinket. Kialakíthatunk falsík alatti, elegáns süllyesztett rendszert, de a falon kívül futó csövekkel is esztétikus környezetet teremthetünk.
A zuhanyozáshoz szükséges egy kézi zuhany – lehetőleg több fokozatban állítható rózsájú –, e mellé sokan fejzuhanyt vagy esőztető panelt is társítanak. Az esőztető egy 20-25 cm átmérőjű rózsa, illetve egy hatalmas rainshower panel az álmennyezetben.
4. Csaptelepek
A csapot hosszú időre vásároljuk, vagyis érdemes víztakarékos, környezetbarát és költséghatékony darabot keresni. Minél nehezebb egy csap, annál biztosabb, hogy jó minőségű, egyszerűen azért, mert nagyobb atmoszférájú nyomást bír el. Gumibetét helyett válasszunk kerámiabetétes változatot, de a hosszú élettartamot a vízszűrő berendezés is segíti, hiszen így nem éri szennyeződés a betétet.
+1 tipp: a harmonikus látvány érdekében egy helyiségbe mindig egy termékcsaládból válogassuk a csaptelepeket.
5. Világítás
Az általános világítás lehet mennyezeti lámpa, valamint az álmennyezetbe süllyesztett LED-ek sora. Ezenkívül szükséges egy erősebb fényforrás a tükörhöz – vagy kettő a tükör két oldalára. A felülről érkező fényhez képest ennek a kialakításnak nagy előnye, hogy arcunk egyik része sem kerül árnyékba.
A fürdőben igen kellemes hatást keltenek a diszkrét hangulatfények, egy rejtett LED-szalag kerülhet a kád burkolt oldalának aljára vagy a polcok alá, de jól mutatnak a járólapba süllyesztett apró LED-ek is.
6. Szellőzés
Ha nincs a lakásnak hővisszanyerős szellőztető rendszere, ezt a problémát más módon kell megoldani. A modern fürdőszobai ventilátorok formatervezett, csendes szerkezetek, és csak akkor működnek, ha szükséges.
Az előlapjuk levehető, könnyen tisztítható, a beépített pillangószelepek pedig megakadályozzák a külső, adott esetben hideg levegő visszaáramlását. A legtöbb típuson digitális kijelző mutatja a hőmérsékletet és a páratartalmat. A készülék megóvja a lakást a penésztől, a nyílászárókat pedig a deformálódástól.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!