A színeken és formákon túl számos más szempontot is érdemes figyelembe vennünk, mielőtt végérvényesen döntünk egy csempe mellett.
A hidegburkolat kiválasztása
Valószínűleg több évtizedig használjuk majd a megvásárolt darabokat, ezért célszerű egy-két négyzetméternyi pluszburkolatot elrakni arra az esetre, ha az évek során megsérülne egy-két lap.
Fürdőszobában nem szükséges, hogy fagyálló legyen a burkolat, viszont a csúszásmentesség fontos, főleg, ha gyerekek vagy idősek is használják a helyiséget. (Az R9, R10, R11 jelzés a növekvő csúszásmentességet mutatja.) Sokan választanak polírozott lapot a padlóra, ami szép, de ebben az esetben legalább a kilépőszőnyeg alja legyen gumírozott.
3 dimenziós megoldások
A térhatású kerámiaburkolatok kilépnek a síkból, a felületükön megjelenő fény-árnyék játék mozgalmassá varázsolja a teret. Egyes minták hullámzónak tűnnek, de vannak szabálytalan sokszögeket, stilizált virágokat megidéző különlegességek is.
A burkolatok felülete lehet matt, fényes, utánozhatnak valamilyen strukturált felületet, textilt, bőrt vagy akár összegyűrt papírt. Azt azonban ajánlott megfontolni, hogy hol kapjon helyet egy ilyen dinamikus felület. Bárhová fel lehet tenni, de ha mindennap éri a víz, vízkő keletkezik rajta, és ezt innen hosszadalmasabb eltüntetni, mint egy sík lapról.
Rektifikált lapok
A rektifikált, más néven élcsiszolt, lézervágott lapok különlegessége, hogy tökéletesen méretpontosak, sarkaik derékszögűek, ezért minimális réssel, úgynevezett „zárt fugával” burkolhatók. A hagyományos lapokkal ellentétben – amiket égetés előtt vágnak fel – ezeket a burkolatokat égetés után vágják méretre, így csak minimális eltérés lehet köztük. Az ilyen méretpontos lapoknál a hagyományos csempék kalibrációs kódja sem probléma.
Ugyanakkor teljesen résmentesen mégsem ajánlott egymás mellé illeszteni a lapokat, mert a hőtágulás miatt a szélek lepattanhatnak. A gyártók – főleg a nagy méretű lapok esetében – 1-2 mm-es távolságot javasolnak: színazonos fugával kitöltve szinte homogén felületet kapunk. Ezek a termékek drágábbak az átlagos daraboknál, tehát mindenképpen gyakorlott burkolót bízzunk meg a munkával, aki úgy tudja vágni a lapokat, hogy lerakás után nem reped végig a kivágott sarok.
Fuga és ragasztó
A hidegburkolat kiválasztása után minden boltban megmondják, hogy milyen szélességű fugahézagot kell hagyni a lerakásnál. Az esztétikai szemponton túl az is fontos, hogy mennyi víz éri majd a fugát, milyen igénybevételnek lesz kitéve, illetve hogy szeretnénk-e a lapok alá padlófűtést. A felsorolt tényezőktől függ, hogy cementbázisú, epoxigyanta-alapú, illetve normál vagy flexibilis fugázó javasolt. A színét igazítsuk a csempe tónusához, kiválasztását pedig bízzuk szakemberre, főleg, ha padlófűtést is tervezünk.
Lehet más a földön!
Még mindig sokan nem tekintik fürdőbe való anyagnak a fát, pedig bizonyos felületkezelési eljárások lehetővé teszik, hogy meleg érintésű burkolat kerüljön a vizes helyiség padlójára is.
Erre leginkább a trópusi fák alkalmasak, mivel kemények, magas az olaj-, illetve viasztartalmuk, de megfelelő kezelés által az olcsóbb fajták is ellenállóvá tehetők. (Speciális hőkezelés után a fa felületére olaj-, lakk- vagy lazúrréteg kerül.) Takarításkor kizárólag erre a célra kifejlesztett padlóápolót használjunk, mert a kezelt fafelületek rosszul tűrik a vegyszereket.
+1 ötlet
A legtöbb burkolathoz elég a cementalapú ragasztó, erősen igénybe vett helyen azonban előnyösebb a flexibilis diszperziós verzió.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!