A térben álló konyhasziget elválasztja egymástól a konyhát és az étkezőt, de munkafelületként, bárpultként is használhatjuk.
1. Helyigény
Mielőtt belevágunk a tervezésbe, gondoljuk végig a főzési és étkezési szokásainkat, igényeinket, és mérjük fel, mennyi hely áll rendelkezésünkre.
Egy klasszikus konyhasziget kialakításához 15 m2-es területre és 120 cm-es közlekedőfolyosóra van szükség. Ezt mindenképpen érdemes szem előtt tartani, mert csak így tudjuk majd a konyhabútor és a sziget közötti közlekedőfolyóson lévő fiókokat kihúzni, illetve a sütőajtókat lehajtani.
Tipp: keressük meg a helyiség adottságaihoz igazodó elrendezést, így tökéletesen kihasználhatjuk majd a rendelkezésre álló teret!
2. Bárpult és munkafelület egyszerre
Az optimális pultmagasság 85 és 90 cm között van, de ma már találkozhatunk ennél magasabb változatokkal is. Ha a konyhaszigetre nem kerül főzőlap vagy mosogató, a pult egy vonalban fut – ennek nagy előnye, hogy a felület könnyen tisztán tartható. Már a tervezési fázisban döntsük el, hogy hova helyezzük a beépített gépeket és tárolóelemeket, így nem jelent majd problémát egy nyitva maradt sütő- vagy szekrényajtó.
Tipp: amennyiben bárpultként szeretnénk használni a szigetet, legalább 30 cm-t túllógatjuk a munkapultot, ugyanis a térdünk így fér el kényelmesen. Ez természetesen csak akkor fontos szempont, ha nem nyitott az elem oldala.
3. Látványkonyha
A kényelmes munkavégzés érdekében a konyhasziget és a konyhapult magassága mindenképpen legyen azonos.
Aki „látványkonyhát” szeretne, a főzőlapot a szigetbe is beépítheti, így a tűzhelyt körbeülve az egész család részesévé válhat a vacsorakészítésnek. Mivel így nem áll háttal a térnek az, aki éppen a konyhában ténykedik, a nappaliban vagy a teraszon játszó gyerekekre is figyelhet.
4. Burkolat és tisztíthatóság
A népszerű konyhai elemet boríthatja természetes vagy technikai kő, beton, tömör fa, de a tér felé forduló oldalán akár parketta vagy hidegburkolat, tükör, illetve plexilap által védett tapéta is.
A sziget fölé helyezett lámpák még inkább kiemelik, fénybe borítják az egyébként is különleges megoldást, így az egyedi hangulatú otthoni bár vagy látványkonyha garantáltan a társasági élet középponti és kedvelt helyszíne lesz.
5. Tárolás
A helykihasználás szempontjából sokat segítenek a speciális vasalatok; szerezzünk be kihúzókat, kifordítható kosarakat a nehezen elérhető helyekre. Amennyiben nem kerül főzőlap a konyhaszigetre, érdemes a felette lévő területet tárolásra használni.
Szép látvány a mennyezetről belógatott polcrendszer, amin remek díszítőelemek lehetnek az ízlésesen elhelyezett rézedények, érdekes üvegek, vázák, kerámiák. A polc és a sziget között legalább 50 cm távolságot hagyjunk, és a polc ne lógjon ki a sziget széléig, mert beverhetjük a fejünket!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!