Beköszöntött az igazi tavasz, zöldülnek a kertek, nő a fű. Szükségünk lesz egy megfelelő fűnyíróra, amivel széppé varázsolhatjuk a pázsitunkat. De milyet érdemes választani?
A kiválasztás első és talán legfontosabb szempontja a fűnyíró típusára vonatkozik; benzines, elektromos vezetékes vagy esetleg akkumulátoros gépet választunk. Nincs jó és rossz döntés, mindhárom típus rendelkezik előnyökkel és hátrányokkal, ezért a saját igényeinket kell szem előtt tartanunk. A benzines fűnyírók abban az esetben jelentenek jó választást, ha nagy területet kell gondoznunk, és nem zavarunk senkit a relatív nagy zajjal. A klasszikus elektromos fűnyírók csendesebbek, olcsóbbak is, ráadásul kényelmesen használhatók, hiszen nem kell az üzemanyagtartály töltögetésével foglalkoznunk.
Viszont a vezetéket mindig magunk után kell húznunk, ami a bokrokkal ültetett füves területek nyírása során kifejezetten nehézkes lehet. Az akkumulátoros fűnyírók megoldják ezt a gondot, hiszen esetükben értelemszerűen nincs kábel, benzinnel sem kell foglalkoznunk, ráadásul csendes és kevesebb kopóalkatrészt tartalmaz. Ugyanakkor az akkumulátorok nem túl olcsók, illetve számolni kell azzal is, hogy egy töltéssel hozzávetőlegesen „csak” 300-400 négyzetméternyi területet vághatunk le.
Ha meghoztuk a döntést, milyen típusú fűnyíróra van szükségünk, tovább léphetünk a vágásszélesség kérdésére. Minél nagyobb alapterülettel rendelkező pázsitot szeretnénk nyírni, annál nagyobb jelentősége van a vágásszélességnek. Viszont ne felejtsük el, hogy a nagyobb vágószélesség jellemzően magasabb árat is jelent, hiszen a nagyobb vágóélekhez rendszerint nagyobb fizikai méret és nagyobb motorteljesítmény párosul. Érdemes szem előtt tartani azt is, hogy a nagyobb vágószélességgel rendelkező gépek a nagyobb fizikai méretük miatt nagyobb súllyal rendelkeznek, így a domboldalakon tologatni őket nem túl kényelmes.
Természetesen nem mehetünk el szó nélkül a teljesítmény kérdése mellett sem. A vezetékes gépek esetében a watt mértékegységgel rendelkező teljesítményt érdemes figyelembe venni. Minél nagyobb területet szeretnénk vágni, annál nagyobb jelentőséggel bír ez az érték; kis területes esetén jól elboldogulunk egy 900 wattos géppel, de nagy telek esetén válasszunk inkább 1600 W körüli teljesítménnyel rendelkezőt. Benzines fűnyírók esetén már kissé bonyolultabb a dolog, hiszen ezeknél már a hengerűrtartalom is jelentőséggel bír.
A teljesítménynél és a vágásszélességnél is nagyobb súllyal esnek latba a rendelkezésre álló funkciók; az önjárás, a központi magasságállítás lehetősége vagy az állítható sebesség nagyszerű szolgálatot tehetnek, de nincs mindenkinek szüksége ezekre. Vásárolhatunk olyan gépet, ami „mindent tud”, de egyáltalán nem biztos, hogy ki tudjuk használni ezek képességeit.
Óvakodjunk a távol-keleti, no-name fűnyíróktól! Ugyanakkor különbséget kell tenni a Kínában gyártott gépek között. A neves gyártók kínálatában számos olyan készüléket találunk, amelyek Kínában készülnek ugyan, de a gyártásukat az anyacég valósítja meg komoly minőség-ellenőrzés mellett. Az ilyen gépek minőségével rendszerint nincs is gond, jó választást jelenthetnek. Az ismeretlen távol-keleti gyártóktól származó gépeket viszont jobb elkerülni, hiszen sok esetben a legalacsonyabb minőségi elvárásoknak sem képesek megfelelni, illetve gyártói garanciára és szervizre sem számíthatunk esetükben.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap.