Az áprilisi Lakáskultúra hasábjain mutatjuk be csodálatos pécsi otthonát Erzsébetnek, akit ezúttal közelebbről is megismerhetsz.
Pszichológus helyett építész
Szerencsésnek mondhatom magam, egy olyan erős Bauhaus elvek mentén épült házban nőttem fel, melynek terei, részletei lenyűgözték a hozzánk érkezőket – meséli Erzsébet. – Szerettem figyelni a reakciókat, hogyan használják a tereket, mit találnak izgalmasnak, szokatlannak, és tudtam, hogy vagy pszichológus szeretnék lenni, vagy építész. Utóbbi mellett döntöttem.
Tanítva inspirálódni
Erzsébet egyetemi docensként tanít a Pécsi Tudományegyetem Építészeti és Várostervezési tanszékén.
– Rendkívül inspiratív és változatos feladat a tanítás. A megoldandó projektek sokszínűsége, illetve a szituáció, hogy egy problémafelvetésre akár több 10 jól működő, értékes megoldás születhet együtt gondolkodva, mindig új lendületet ad. Szerencsés esetben az inspiráció kölcsönös, egymás nézőpontjai mentén valósítunk meg komplex feladatokat.
Erzsébet építészként fontosnak tartja a kint és a bent határán kialakuló különleges atmoszférájú, az itthoni éghajlaton viszonylag sokat és változatosan használható fedett-nyitott átmeneti tereket.
– Ez az az elem viszont, ami leggyakrabban eltűnik egy tervről, mivel a beépítésbe beleszámít, és a területmaximalizálás áldozatává válik. A telkek egyre drágábbak, így mindenki igyekszik a lehető legkisebb telken a legnagyobb házat megvalósítani. Az, hogy ez nem a fenntarthatóság irányába mutat, általában kevéssé érdekli az embereket – talán ezért látni sok feleslegesen nagy, eladhatatlan ingatlant.
Az asztaltól az átadásig
– A tanítás során is igyekszünk nyitottak, befogadóak lenni, nem stílusokban gondolkodni, inkább jó, értékes és kevésbé jó kategóriákban. Ha egy ház alapvetően tisztességes, akkor megvalósul benne a tömeg, a belső tér, az anyag és a részletek összhangja – vallja Erzsébet.
– Ez előre vetíti az inspiráló tereket, a jó használhatóságot, megépíthetőséget, fenntarthatóságot, időtállóságot. Napjainkban a trendek rendkívül gyorsan változnak, az építészet pedig habitusából fakadóan is hátrányból indul. Míg az asztalról a megvalósulás, illetve átadás fázisába kerül a terv, évek telhetnek el – ha nem elég erős az alapkoncepció, könnyen tűnhet egy új ház is avittnak, túlhaladottnak. Éppen ezért nem lenne szabad a koncepcióalkotás fázisát elhamarkodni, esetleg kihagyni, ezt az utat a megrendelővel végig kell járni, és akkor a házat mindkét fél magáénak érzi, mindenki megelégedésére szolgál.
Portugál letisztultság, modern japán otthonok
Erzsébet egyik kedvenc építészeti stílusaként a modern portugál építészetet említi.
– Letisztultsága mellett erőteljes plasztikusságával, fény-árnyék játékaival lenyűgöz. Lakóépületek vonatkozásában talán a portugál Aires Mateus, illetve a svájci Wespi/deMeuron/Romeo építészirodát emelném ki, illetve John Pawson sallangmentessége, téralkotása is nagy hatással volt rám. Ezenkívül számtalan japán “ékszerdobozt” említhetnék, ahol minimális alapterületen virtuóz módon kapcsolva a tereket fantasztikus lakókörnyezetet tudnak teremteni.
Erzsébet otthonáról, valamint kedvenceiről bővebben az áprilisi Lakáskultúrában olvashatsz. Keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!