Nem könnyű manapság ingatlant keresni a jelenlegi ingatlanpiaci viszonyok között. Az ingatlanárak az egekben vannak, a verseny pedig már akkora, hogy a vásárlók többször egymás elől licitálják el az ingatlanokat. Így nem véletlenül merül fel tehát sokunkban a kérdés: mégis hogyan járhatunk 2019-ben sikerrel az ingatlankeresés során?
Minden ingatlan- és albérletkereső álma, hogy ne kelljen minden ingatlanos oldalt egyesével végignéznie. A Flatfy csapata erre kínál nekünk megoldást. A cég által fejlesztett keresőmotorral felére csökken az ingatlankereséssel töltött idő: egyetlen helyen gyűjtenek össze számunkra minden ingatlanhirdetést. Kereshetünk eladó ingatlant, kiadó albérleteket, de akár kiadó szobát is. Szűrhetünk városra, árra, négyzetméterre, szobaszámra vagy további, speciális kulcsszavakra. A Flatfy egyébként egy nemzetközi szolgáltatás, 37 országban segíti az ingatlankeresők mindennapjait. Több, mint 75 000 hirdetést dolgoz fel naponta és használja fel azokat keresőmotorában.
Így tehát, ha létezik megfelelő eszköz az ingatlankereséshez, akkor az biztosan a Flatfy. Sokakat viszont továbbra is a magas árak tartanak vissza. Utánajártunk hát, mi a helyzet most a piacon.
Rövid körkép a magyar ingatlanpiacról
Az alábbi grafikon alapján mindig jelentős különbség van a budapesti és a többi magyar nagyváros ingatlanára között. Egy egyszobás lakás Budapesten 28 millió forint átlagosan, addig ugyanez Debrecenben már csaknem 5 millió forinttal kedvezőbb, 23,4 millió forint. Győrben ennél is alacsonyabb átlagárról beszélhetünk, itt 19,5 millió forint körül mozog, ha pedig Miskolcon vásárolnánk átlagosan már 11 millió forintért a miénk lehet egy egyszobás lakás.
A Flatfy kutatása alapján az árkülönbség még meghatározóbb, ha nagyobb alapterületű, legalább három-négyszobás lakásról van szó. Míg Miskolcon egy négyszobás lakás átlagosan 36,9 millió forintba kerül, addig Budapesten ugyanezt több, mint duplájáért, 76 millió forintért tudjuk megvenni.
A KSH felmérése alapján az elmúlt pár évben sokkal népszerűbbek kisebb lakások, hiszen könnyebben megfizethetők:
“Az eladott lakások összetétele az alacsonyabb értékűek felé tolódott, ennek hatására a ténylegesen eladott használt lakások átlagos ára kisebb mértékben nőtt, és csak 2,8 százalékkal lett magasabb, mint 2016-ban volt. A bázisidőszakra jellemzőnél alacsonyabb minőségi összetétel azt jelzi, hogy élénkülni kezdett a kistelepülések ingatlanpiaca.“
A nagy árrobbanás miatt sokan azt gondolják, a budapesti ingatlanárak már nemzetközi szinten is csúcspontra értek. A számok viszont ezt mégsem támasztják alá: a régióban még mindig alacsonynak számítanak a fővárosi lakásárak. Ebből az augusztusi felmérésből például kiderül, hogy míg akkor a budapesti átlagos négyzetméterár 815 000 forint volt, ez a szám a legtöbb EU tagállamban ennél jóval magasabb. Szlovákiában például 1 millió, Dániában 1,3 millió, Németországban pedig 1,9 millió forint volt az átlagos négyzetméterár.
Ez viszont sajnos az ingatlankeresési folyamatot nem könnyíti meg számunkra. A kérdés továbbra is az marad, milyen eszközökkel találhatunk mégis igényeinknek és pénztárcánknak egyaránt megfelelő ingatlan.
Így keress ingatlant hatékonyan
Mérd fel a piacot!
Ne kezdj el anélkül ingatlant keresni, hogy a piacod felmérnéd! Tisztában kell légy a piac adottságaival, az átlagárakkal és az esetleges buktatókkal is. Az online ingatlanár kalulátorok például hasznos információt nyújthatnak arról, milyen ár számít átlagosnak és mi az, aminél biztosan találsz majd kedvezőbbet.
Dolgozz hatékony eszközökkel!
Ahogy azt már a cikk elején is említettük, az időkérdés kulcsfontosságú ingatlankereséskor: ne töltsd idődet irreleváns hirdetések, oldalak böngészésével. A Flatfy keresőmotorát használva biztos lehetsz afelől, hogy figyelmed a legfontosabb dolgokra összpontosul.
Használd ki kapcsolati tőkéd!
Végül, de nem utolsó sorban mindenképpen megéri ismerőseidet is tájékoztatni ingatlanvásárlási szándékodról. Könnyen elképzelhető, hogy éppen lakást árulnak, vagy esetleg ismernek valakit, aki épp vásárlót keres. Egy idegen ingatlanbefektetőnél biztosan kedvezőbb feltételeket ajánlanak majd.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!