Ingatlanvásárlás során sokak számára döntő szempont az alapterület. A négyzetméterek növekedésével egyidejűleg azonban a vételár is egyre magasabb lesz. Vannak, akik nem kötnek kompromisszumot, és konkrét elképzelésekkel rendelkeznek arról, hány helyiség alá nem szeretnének menni a választáskor.
Mások beérik az akár 50 négyzetméret körüli ingatlanokkal, melyek ugyan több generáció együttélésére nem feltétlenül alkalmasak, de mégis élhető, igényes környezet teremthető bennük egy család számára. De vajon mire érdemes odafigyelni akkor, ha a kis tereket nagyobbnak, szellősebbnek szeretnénk mutatni? A startlak.hu segítségével annak igyekszünk utánajárni, hogyan varázsolhatóak az újépítésű lakások akár 50 négyzetméteren is élhetővé.
Újépítésű ingatlanok egy új kezdethez
A költözés a legtöbbször örömteli esemény, hiszen egy új kezdet lehetőségét rejti magában. Különösen így van ez akkor, ha újépítésű ingatlan birtokba vétele a cél. A lakókörnyezet ízlésnek megfelelő berendezésén túl azonban az is fontos, hogy minden tekintetben az életviteli szokásokhoz passzoló megoldásokra essen a választás. Nem mindegy, milyen lehetőségek mellett döntünk a tárolás kapcsán, de természetesen a dekorációnak és a lakástextíliáknak is fontos szerep jut.
A sokféle lakberendezési stílus között mindenki megtalálhatja azt, amelyik leginkább ideális lehet. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a lakás berendezése során sokan egyedi stílust igyekeznek kialakítani, vagy akár többféle stílus elemeit vegyítik úgy, hogy közben személyiségjegyeik is kifejezésre jussanak.
Kis terek, nagy ötletek
Ha 50 négyzetméter körüli ingatlanokról van szó, akkor óhatatlanul is megfontolandó a helyiségek száma. Nem ritka, hogy amerikai konyhás megoldásra esik a választás, ezzel a nagyobb tereket megcélozva. A paneleknél megszokott beépített szekrények ideje rég lejárt, hiszen hatalmas helyet foglalnak és esztétikailag is hagynak kívánnivalót maguk után. A gardróbszobák és a méretre szabható tolóajtós szekrények viszony remek választásnak bizonyulnak a gyakran problémát okozó tároláshoz.
Játék a színekkel, fényekkel
Nem csak a bútorok színét, méretét és stílusát érdemes körültekintően megválasztani, hanem a színeket is. A manapság nagyon divatos sötét színekről akkor sem kell lemondani, ha kis alapterületű helyiségekről van szó. Tény viszont, hogy ilyenkor célszerű kombinálni azokat egy-egy világosabb falrésszel. A nyílászárók mérete sem elhanyagolható, hiszen azokon keresztül jut be a fény a helyiségbe, ami egyértelműen hatással van annak élhetőségére és a falakon helyet kapott színek érvényesülésére. Ha a plafont világosabb színnek festjük, mint a falakat, akkor magasabbnak mutatkozik a helyiség, de például a tükrökkel és a süllyesztett világítással is nagyíthatjuk optikailag a teret.
Szűrd ki a feleslegeset!
Sokak számára azért nem bizonyul elegendőnek az 50 négyzetméter környéki lakótér, mert számos felesleges holmi sorakozik a szekrényekben és azokon kívül. A rendszerezéshez és szelektáláshoz segítségül hívhatjuk például Marie Kondo Rend a lelke mindennek című könyvét, amelyben hasznos tanácsokat kaphatunk a rendteremtéshez. Fontos azonban, hogy az átlátható és kényelmes otthon érdekében legyen elég erőnk megszabadulni azoktól a holmiktól, ruháktól, műszaki cikkektől és berendezési tárgyaktól, melyek már nem szolgálnak bennünket a hétköznapokban, vagy egyszerűen csak rossz emlékek kötnek hozzájuk. Ha így teszünk, a kis terek is fellélegezhetnek, új életre kelhetnek és otthonosabb érzés lesz hazaérkezni, mint egy túlzsúfolt lakásba.