Egy lakást nem elég szépen berendezni, hogy igazi otthonná válhasson. Ahhoz, hogy kellemes legyen a benne tartózkodás, a megfelelő fényekre is szükség van.
Funkcionális szerepén túl a világításnak az otthon melegéről is gondoskodnia kell. Az optimális összhatás nemcsak a fényforrások formájától függ, hanem a lámpák megfelelő elhelyezéstől, a fények színétől és erősségétől is.
Mielőtt belevágnánk a lakásfelújításba vagy az építkezésbe, érdemes alaposan átgondolni a későbbi berendezést és az életmódunkat, otthoni szokásainkat. A világítás megtervezésénél a következő szempontokat kell figyelembe venni.
Általános vagy háttérvilágítás
Bár a mennyezeti lámpa kézenfekvő megoldásnak tűnik, a fényereje sokszor kevésnek bizonyul, és nem is elég hatékony. Ezért helyezzünk inkább több helyre is kisebb fényforrásokat.
Direkt fények
Munkához, olvasáshoz, főzéshez általában érdemes erős, ám a szemet nem vakító fényeket tervezni. Akár többet is elhelyezhetünk a megvilágítandó területen.
Hangulatvilágítás
Egy-egy sarokban, kép felett vagy polcon elhelyezett világítótesttel hangsúlyossá tehetünk bizonyos részeket, felületeket. Ez a megoldás segít a hangulatteremtésben, ám az arányokra és a flexibilitásra érdemes ügyelni.
Nappali
Ez a helyiség a lakás szíve. Egyszerre többféle funkciót is ellát, itt játszunk, olvasunk, pihenünk, fogadjuk a barátainkat, beszélgetünk, tévézünk. Ezért egy kb. 20 m2-es nappali megvilágításához legalább három, de ideális esetben akár öt fényforrásra is szükség lehet.
Tippek:
- A kanapé körül érdemes rögtön két lámpát is elhelyezni; a fényerő-szabályozóval ellátott vagy a különböző fényerősségű darabok a legjobbak. Egy állítható karú állólámpával akár az olvasólámpát is kiválthatjuk, de hangulatvilágításként is megfelelő lehet.
- A tévékészülék mögött helyezzünk el a falra irányított fényű lámpákat. Fontos, hogy a helyiségben legyen még más gyenge világítás is, mert a túl erős fény-árnyék kontraszt megviseli a szemet.
- A sarkok, képek, polcok megvilágítására szolgáló, kisebb fények karaktert adnak a helyiségnek. Ezeket igyekezzünk úgy kiválasztani, hogy a későbbiekben rugalmasan alakítható legyen a tér, áthelyezhető a szobor, a könyv vagy a kép.
Konyha
Mivel napjainkban ez a helyiség nemcsak főzésre szolgál, hanem, amennyiben az étkezővel vagy a nappalival egy légtérben helyezkedik el, gyakran a család gyülekezőhelye is egyben, így a fényeknek is többféle célt kell szolgálniuk. Az általános (mennyezeti) lámpa mellett szükség van egy erős pultvilágításra (legtöbbször a felső konyhai elemekbe rejtve), illetve az asztal fölé egy, az étkezéshez szükséges meghitt hangulatot biztosító lámpára is.
Tippek:
- A halogénlámpának ebben a helyiségben akár étvágyfokozó hatása is lehet, hiszen fényénél szebben mutat az étel.
- Ha a konyhaszekrény tetejére világítást szerelünk, optikailag növelhetjük a belmagasságot.
- Fénycsövekkel kellemes hangulatot teremthetünk.
- A vezetékeket rejtsük el a szekrényben, illetve az elemek mögött vagy alatt.
Hasznos tudnivalók a tervezéshez
- Inkább a szükségesnél több elektromos kiállást tervezzünk, mint kevesebbet.
- Sok, különböző fényerősségű és színű fényforrás legyen az adott térben.
- Az energiatakarékos izzóknál figyeljünk oda arra, hogy a fényük sárgásfehér (2700K jelzésű) legyen.
- A túl erős világítás várótermi hangulatot eredményez. Inkább több, árnyékokkal megtört fényszigetet alakítsunk ki.
- A lámpát helyes magasságba szereljük fel, hogy ne világítson a szemünkbe!
- Ha esténként az erkélyen vagy a teraszon is szeretnénk olvasgatni, még időben gondoljunk a szükséges csatlakozók kialakítására!
- A folyosóra, az előszobába érdemes mozgásérzékelős darabot tervezni.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!