Az új évezred kezdetén Délnyugat-Angliában épült meg Földünk legkülönlegesebb botanikus kertje, a Guinnessrekorder Eden Project.
Gömbökben a világ
Az Eden Project a fenntartható fejlődéssel foglalkozó tudományos intézmény, továbbá ismeretterjesztő és oktatási központ, amely 35 futballpályányi területen mutatja be az élő környezet, a természeti erőforrások és az ember kölcsönös függőségét.
Két, négy-négy buborékból álló futurisztikus növényháza építészeti bravúr: a könnyű, önhordó acélváz hatszögű sejtjeibe levegővel töltött, speciális műanyag párnák illeszkednek, amelyek átengedik az UV-sugarakat, és összegyűjtik az eső vizet az öntözéshez. A tetők hatékonyan hasznosítják a napenergiát, és éjszaka visszasugározzák a hőt a belső térbe. A mediterrán és a trópusi házba is az adott éghajlatra jellemző fajokat telepítettek.
Külön említést érdemel közülük a Nyugat-Szumátrán már a kihalás küszöbére került titángyökér (középső kép): ez hozza a világon a legnagyobb virágot, de igen ritkán és csak pár napig virágzik, majd elpusztul. A külső bemutatókertekben mérsékelt égövi haszon- és dísznövények (pl. szerelemvirág, liliom) virulnak.
Filmbéli helyszín
A mozirajongók nem véletlenül találják ismerősnek az űrkorszakot idéző, számítógéppel 3D-ben megtervezett kupolákat, hisz a négyezer növényfaj közel egymillió egyedének életteret adó cornwalli édenkertben forgatták a Halj meg máskor! című James Bond-film több jelenetét.
Lábunk alatt a föld
A grandiózus méreteket jól érzékelteti, hogy a trópusi növényházba a londoni Tower is beférne. A tériszonnyal nem küzdő kertlátogatók drót kötélre függesztett kilátóplatformokról gyönyörködhetnek a lábuk alatt zöldellő dzsungelben, vagy egyszemélyes, héliummal töltött, beülős léggömbbel emelkedhetnek fel az 55 m magas kupolába.
Egzotikus növények
Az Amazonas mentén, Malajziában, Nyugat-Afrikában vagy Óceániában őshonos orchideák, kaucsuk, bambusz, banán, kakaó, vanília és más trópusi társaik számára éjjel 90, a nappali órákban 60 százalékos páratartalmat biztosítanak az automata permetfúvó és öntözőrendszerek, valamint a domboldalon dübörögve lezúduló vízesés.
Illat- és színtenger
A 135 m hosszan elnyúló, 65 m széles és 35 m magas mediterrán „buborékban” fűszernövények illatoznak, szőlő terem, a citrom- és olajfák között pedig több száz színes virág idézi meg a Földközi-tenger mellékét, Dél-Afrikát és Kaliforniát.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!