Antal Balázs gyönyörű, kézzel festett virágai különlegesek: a porcelánhoz kifejlesztett akvarelltechnikának köszönhetően lélegzetelállító színek és formák jelennek meg a Pollinate kollekció darabjain.
Miért pont a kerámiák?
9-10 éves lehettem, amikor egy esős nap után a kert végében elkezdtem gyúrni a sáros agyagot. Csak formáltam, formáltam a golyót, majd bedobtam a szüleim kályhájába, ahol a gyors nedvességtávozás miatt felrobbant. Akkor döntöttem el, hogy megfejtem az anyaggal kapcsolatos titkokat…
Rögtön tervezőként kezdted?
A középiskola után Herendre kerültem, ahol porcelánfestőként dolgoztam. Itt rövid idő alatt egyértelművé vált, hogy az Iparművészeti Főiskolán a helyem. Azonban én magam is meglepődtem, hogy elsőre felvettek. Kezdetben a szilikátokkal foglalkoztam, majd később csak a porcelánnal. Három éve jutottam el odáig, hogy kizárólag az alkotásra koncentrálhatok, ez határozza meg a mindennapjaimat, a hobbim végre a szakmám lett.
Úgy tudom, tanítasz is…
Öt éve csatlakoztam a Made by you kerámiaműhely csapatához, ahol nemcsak dolgozom, de rendszeresen tartok workshopokat is. Ez egyfajta terápia, kikapcsolódás, belefeledkezés az alkotásba. Az emberek szeretik, még akkor is, ha nem profi a végeredmény.
A sikert és az ismertséget a Pollinate kollekciónak köszönheted. Mitől különleges az általad kifejlesztett technika?
A porcelánfestésben van egyfajta szabályszerűség, hiszen a festék rétegenként másként reagál. Én ezt a szabályszerűséget kezdtem el megkérdőjelezni: mi van akkor, ha megteszem, amit minden porcelánfestő kerül, és felvizezem az anyagot? Az én „festékem” félúton van a klasszikus porcelánfesték és a máz között. A vizezési újítással egyedi effekteket lehet létrehozni, olyan a végeredmény, mintha akvarellel festenék. Ez azért is érdekes, mert az eredeti akvarelltechnikánál a festék a rostok között szalad szét a papíron, ami a porcelánnál lehetetlen. Itt ez teljesen másképp működik: amikor a tárgyat berakom a kemencébe, még nem tudom, milyen lesz a megszülető alkotás.
Ez azt is jelenti, hogy nem tudsz hat egyforma tányért festeni?
Nem is akarok. A Pollinate szó azt jelenti: beporzás, és a fenti névre keresztelt kollekció különböző darabjaiban mindössze annyi a közös, hogy mindig a virágok állnak a középpontban. A technikát természetesen tovább lehet fejleszteni, de a kihívás nem annyira a motívumokban, sokkal inkább a felület nagyságában rejlik.
Ezt hogy érted?
A tányérok mérete eléggé beszűkíti a lehetőségeket. Jó lenne egyre nagyobb felületekkel dolgozni, és háttérbe szorítva a funkcionalitást előtérbe hozni magát a technikát. El tudom képzelni például, hogy eredeti, digitalizált akvarellfestményeket hatalmas porcelánfelületre fessünk. Ezeken már elmosódnának a határok a funkció és a művészet között. A porcelánnak megvannak a saját korlátai, de éppen ezért izgalmas ezt feszegetni…
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!