Bár minden gyárépület úgy élhetné meg második virágkorát, ahogy az 1880-ban emelt Gizella malom. A most bemutatott pesti loftlakás az egykori ipari létesítmény megújult falai között található.
Bevezetésként jöjjön egy kis történelem: az első budapesti gőzmalom felépítésének gróf Széchenyi István volt a kezdeményezője és a fő támogatója. Így jött létre a lipótvárosi József Hengermalom a XIX. század közepén, amikor jelentősen fellendült a lisztkivitel Ausztria felé. Az elkövetkező években gombamód nőttek ki a földből az új gőzmalmok, ekkor építették a Concordiát, az Erzsébet malmot, valamint a ma már loftlakásoknak helyet adó Gizella malmot is.
Az első világháború után hanyatlásnak indult a malomipar, így a gyárak kiürültek. A Soroksári úti Gizella malom azonban szerencsésen átvészelte mindkét világháborút, és egészen a hatvanas évekig működött. Ám az épületbe vezető sínek akadályozták a környékbeli fejlesztéseket, ezért előbb raktárrá alakították, majd végleg bezárták. A védettségnek köszönhetően a malom megmenekült, ma divatos loftlakásokat találunk benne.
– Már régóta keresgéltünk lakást Budapesten, de ez a felújított egykori malomépület azonnal lenyűgözött minket – meséli házigazdánk, Klári, aki már az első pillanatban tudta, hogyan alakítja át új otthonát. Férjével vásárolták az ingatlant, aki teljesen feleségére hagyta a berendezést, a bútorok, a lámpák és a kiegészítők kiválasztását. Egyetlen dolgot kért, hogy minden egy térbe kerüljön, mivel a tágas enteriőröket kedveli.
– Egy ideig a család minden tagjának mutogattam az inspirációs képeket és bútorkatalógusokat, de végül egyedül vágtam bele a munkába, rám bízták a tervezést – emlékszik vissza Klári. Vendéglátónk kreativitásának és odafigyelésének köszönhetően teljesült a férj kívánsága: a 130 m2-es lakás egyetlen hatalmas lakótér, még a hálót is csupán egy függönnyel választották le. Egyedül a fürdőszobát különítették el falakkal. Az épületet előzőleg teljesen felújították, így sem az elektromos hálózathoz, sem a vízvezetékekhez nem kellett hozzányúlni.
Klári tehát kezdettől a berendezésre és a burkolatok cseréjére koncentrált. Rögtön ráérzett a régi épület indusztriális hangulatára: az enteriőr színvilágának megalapozásához az eredeti téglafalak mellé a szürke különböző árnyalatait választotta, illetve a szürke mellett a fehér kapott fontos szerepet. Világos műgyanta került a padlóra, a méretre készült konyha elemeit asztalossal gyártatta le, a munkalap és a hátfalpanel pedig grafitszürke technikai kőből készült. Szintén asztalos készítette az étkező-, az író-, a dohányzóasztalt, valamint a nappaliban álló fiókos komódot.
Természetesen régi, örökölt kiegészítők is kerültek az alapvetően modern otthonba, ezektől a patinás tárgyaktól barátságos és személyes lett a tér. Ilyen családi darab például a háló antik komódja és az ódon hangulatú utazóláda, a „költözést” megelőzően azonban mindkettő újjászületett. Ugyancsak a régi lakásból származik a két kanapé, néhány lámpa és az ötvenes éveket idéző Orion rádió.
– Személyes kedvenceim a hatalmas csarnoklámpák, amelyek tökéletesen illenek a nagy belmagasságú térbe. Érdekesség, hogy a híres német Audi-gyárból származnak, szinte fillérekért rendeltem őket az interneten… – meséli Klári, aztán a felújítás fázisait felidézve így folytatja: – Természetesen a férjem is kivette a részét a munkából, megtervezte a rejtett LED-világítást, és ő alakította ki a hifihez tartozó kiállásokat is. Kimondottan elégedettek vagyunk a végeredménnyel, hiszen sikerült elérni, hogy a felhasznált színek és anyagok jóvoltából teljes pompájában megmutatkozik a loft stílus különlegessége és szépsége.
További képekért görgess a lenti galériához!
Köszönet a kellékekért a H&M Home, az IKEA és a Hephaistos üzleteknek.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!