Catherine Dickens Gore csákberényi „üdülőfalujáról” korábban már olvashattál nálunk. Most abból adunk ízelítőt, hogyan zajlik a brit és európai tradíciókat ötvöző ünnepi készülődés a Sipos házban.
Az Angliából egy évtizede Magyarországra érkező lakberendezőnő és a férje egy kirándulás alkalmával szerettek bele a lenyűgöző Vértesbe és környékébe. A rajongást tett követte, és pár hónapra rá a házaspár már meg is vette a közelben az első szőlőjét, amit hamarosan újabb parcellavásárlások követtek.
A domboldalra hosszan felfutó, keskeny földeken lévő présházakat, épületeket meghagyták és újragondolták, így alakították ki az eleinte csak a barátaik, ma viszont már a külföldről érkező vendégek elszállásolását is szolgáló pihenőrezidenciát. A környék titokzatos kis utakkal, felfedezésre váró tisztásokkal tarkított, meseszép erdeje, a hegyoldalakban futó szőlők és levendulamezők látványa nemcsak nyáron, hanem télen is bájos menedékül szolgál a mindennapok zajos zsúfoltsága elől.
A karácsony előtti békés előkészületek, az ünnepvárás Catherine-ék számára nem is lehetne meghittebb, mint ebben a környezetben, a felújított épületek egyikében, a Sipos házban. A család „bázisául” is szolgáló rezidencia a maga 150 m2-ével a legnagyobb a telepen találhatók közül. Nevét eredeti tulajdonosa tiszteletére kapta: Sipos úr több mint húsz éven át, kitartó kétkezi munkával építkezett, ám házát a 2006-os eladásig sem tudta befejezni. Catherine, miután végzett a saját ízlésére szabott, ám az alapokat tiszteletben tartó felújítással és átalakítással, vendégül látta az eredeti tulajdonost.
– Az akkor már nagybeteg, idős ember meghatottan járta végig a szobákat, és mielőtt elment, még láthatta, hogy is mutat az a hely, amit valamikor megálmodott – mesél vendéglátónk a ház szívhez szóló történetéről.
Amikor megvették, kívül-belül a 70-es évek építkezési stílusjegyeit viselte magán: egyszerű vonalvezetésű, többnyire betonelemekből álló épület volt. Új gazdái a spaletták kékre és a ház fehérre festésével, illetve az emelethez hozzátoldott kovácsoltvas erkéllyel egy tengerparti nyaralóéhoz tették hasonlatossá a külső megjelenését. Az addig alig használt, boltívekkel szabdalt teraszt befedték, így megnövelték a lakható alapterületet is.
A belső tereknek markáns vizuális alapot adtak a régi fővárosi házak bontásából származó fagerendákkal, melyek rusztikus hangulatára az itt-ott megjelenő téglafalakkal is ráerősítettek. Az egyszerű, ám látványos megoldások híveként a helyiségekbe a háziasszony tölgy hajópadlót választott, az ehhez illő fa feljárót pedig egy helyi asztalossal készíttette el. Az alsó szinten alakították ki a ház tágas nappaliját, illetve a különálló, a nappali felé átadópulttal rendelkező konyhát.
A minden kényelmi szempontot figyelembe vevő enteriőrből nem hiányozhatott a vidéki házak egyik elengedhetetlen kelléke, a kandalló sem, amelynek padkájára egy-egy hűvösebb estén nemcsak a kislányuk, Meg, hanem a vendég gyermekek is szívesen odakucorodnak.
A szobák berendezése Catherine csalhatatlan stílusérzékéről árulkodik. Az angol vidéki házakéhoz hasonló enteriőrt Erdélyből, illetve az említett asztalostól származó bútorok, mázas kerámiák, gazdagon díszített textíliák és áruházi darabok kombinációjával teremtette meg. A többnyire egyszerű bútorokat is ő tette egyedivé. A falak fehérek – színeket egy-egy festett bútordarab és élénk mintás drapéria segítségével csempészett a térbe. Adventkor még színesebb az összkép, ilyenkor az egész ház ünnepi ruhába öltözik..
– Az ünneplés nálunk az angol és európai tradíciók ötvözetére épül. A fát már jóval december 24. előtt felállítjuk, és Meggel elkezdjük díszíteni, miközben karácsonyi dalokat hallgatunk. A fenyő alatt aztán napról napra gyűlnek az „angyalok küldte” ajándékok, amiket szenteste bontunk ki. Noha a tradicionális ünnepi hangulat ebben a környezetben néhány piros dísz segítségével pillanatok alatt megteremthető, azért a férjem által készített ünnepi vacsorát és az ajándékozást a kint nagy pelyhekben szállingózó hó látványa teszi maradéktalanul teljessé.
Még több képért kattints a lenti galériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!