A következő lakásban a különféle stílusok, anyagok és színek találkozása teremt harmóniát. A tulajdonos a saját ízlésére és a megérzéseire hagyatkozott a berendezés során – a végeredmény pedig önmagáért beszél.
Bár mindössze három percre vagyunk a főváros budai oldalának szívétől, a pezsgő Széll Kálmán – azaz az egykori Moszkva – tértől, a bejárati ajtó előtt kizárólag madárcsicsergést hallani. A központi helyen lévő, mégis csendes lakásnak a beosztása is remek: van külön konyha, spájz és előszoba, ráadásul a helyiségeknek nagy ablakuk van, amelyeken át a fény minden szegletbe belopózhat. Amikor a mostani tulajdonos, Franciska, tíz évvel ezelőtt először itt járt, a hely még meglehetősen elhanyagolt állapotban volt, ám az adottságai miatt így is azonnal beleszeretett.
– Kifejezetten felújítandó lakást kerestem, hogy aztán a saját ízlésemre formálhassam. Ez is ilyen volt, a falakon állt a penész, én mégis egyből tudtam: ez kell nekem! Bontani nem kellett, a vezetékeket, ajtókat-ablakokat kicseréltük, és a konyhát meg a fürdőt is szétszedtük. Egy hónap alatt mindennel elkészültünk, ami anyukám segítsége nélkül sokkal nehezebben ment volna, hiszen gyakran ő felügyelte a munkálatokat.
Franciska sosem tanulta a lakberendezést, és nem is nézett utána annak, mit írnak a szaklapok, inkább a saját elképzelései, vágyai és ízlése alapján álmodta meg az otthonát. Bátran ötvözte az irányzatokat, hiszen több stílust is kedvelt, és elképzelni sem tudta, hogy közülük csak az egyik elemei jelenjenek meg a lakásban. Kreativitását és vagányságát bizonyítja például a saját ötlete alapján terveztetett és csináltatott kovácsoltvas konvektortakaró, mészkő lappal a tetején. A festményeket pedig az édesanyja készítette, aki nyugdíjas rajztanár.
A falak eredetileg a mostaninál picit sötétebbek voltak, de már kezdetben is hasonló színvilág uralkodott a lakásban. A nappaliként és hálóként funkcionáló szobában kapott helyet a családi fal, telis-tele különböző keretekben lógó, régi fekete-fehér fényképekkel. Itt található a keleti sarok is, ahová az ázsiai emléktárgyak kerültek, no és rengeteg gyertya, a megfelelő hangulat érdekében.
– A berendezés időközben sokat változott. Kezdetben a szüleim régi bútorait használtam, aztán megvettem a foteleket és a hatalmasra nyitható ágyat, a szekrénysor helyére pedig beépített szekrényt csináltattam, mégpedig tükörrel, hogy tágítsa a teret. A két szekrény közé került a pianínó: a szüleim ötlete volt, hogy hozzam el, bár csak ritkán használom, inkább fényképtartóként funkcionál.
A jól felszerelt konyhában szépen mutatnak a régi tárgyak, így a mozsár és a mérleg is, amelyek ma már, persze, csak díszek. A falon, régi szokás szerint, ott lóg a házi áldás, amit a tavalyi felújítás után a szülők ajándékoztak a lányuknak, mondván, egy otthon e nélkül nem otthon!
– Karácsony előtt leptem meg magam az új konyhával. Sokáig keresgéltem, de végül egy asztalossal csináltattam meg. Az ajtó melletti bútorrészből vissza van vágva pár centi, ami nagyítja a teret. Az ötlet sikerességét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a felújítás után sokan megkérdezték: „Mitől nagyobb ez a konyha?” Úgy érzem, ezzel lett teljes a lakás, mert szerintem ez a helyiség egy otthon lelke. Én magam is sok időt töltök itt, hiszen hetente többször főzök, és a vendégeimet is itt fogadom.
– Nagyon szeretek itt élni, amihez nagyban hozzájárul, hogy maga a ház is lenyűgöző. Amikor először megláttam a százéves lépcsőházat, tátva maradt a szám. A belső udvaron még szobor, illetve szökőkút is van! Nekem fontos, hogy az otthonomhoz vezető út is jó hangulatú legyen, márpedig ahányszor belépek ide, mindig rácsodálkozom, milyen szép. Ugyanígy vagyok a lakásommal: bármilyen rossz is a kedvem, ha hazajövök, biztosan elmosolyodom. Hogy mit szeretek benne? Egyszerűen mindent!
Ha kíváncsi vagy a lakás további részleteire, kattints a lenti képgalériára!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!