Sok otthonban osztoznak a testvérek a gyerekszobán. Íme, két remek ötlet, hogy maximálisan kihasználjuk a teret!
Milyen legyen az ágy?
Emeletes ágy tervezésekor mindig a fekvőhely méretéből kell kiindulni: az ideális matrac 90×200 cm-es, ez akár egészen felnőttkorig megfelelő. Az építészeti adottságok határozzák meg, hogy párhuzamosan vagy merőlegesen elhelyezett ágyak férnek el a szobában – utóbbi elrendezés segíthet abban, hogy kevésbé tűnjön „kaszárnyás” hangulatúnak az emeletes ágyak sokasága, ráadásul így a sarkokat is jobban ki lehet használni.
Ugyancsak fontos az ágyak közötti magasság: ha egymás felett vannak a fekvőhelyek, minimum 1 méter ajánlott, legalább ekkora távolság szükséges az alsó matrac teteje és felső szint szerkezetének alja között, de a legfelső matrac és a mennyezet között is. Szinteltolásnál arra is van lehetőség, hogy a fekvőhelyek 50 cm-re belógjanak egymás fölé, de csak azon a részen, ahova a lábak kerülnek.
A többnyire egyedileg tervezett bútordarab általában addig funkcionál kizárólag ágyként, amíg a gyerekek egy szobában alszanak, vagyis érdemes a legalsó ágyrészt mobillá, kivehetővé tenni, hogy helyén a legidősebb testvér kiköltözésekor tanulósarkot, bunkert, gardróbot alakíthassunk ki. Aki előrelátó, már a tervezésnél figyelembe veszi, hogy minél magasabban van a legfelső ágyszint, annál többféleképpen használható majd a későbbiekben az alatta levő tér.
A bútort feltétlenül rögzítsük a falhoz, mivel sok gyerek csimpaszkodhat rajta egyszerre, és így kibillenthetik a súlypontjából. Ha nem mobil, hanem egyedi beépített ágyat választunk, akkor ezt a készítő mindenképpen meg fogja tenni.
Hogyan fér el minden egy szobában?
Miután elkészült az ágyak szerkezete, elkezdhetjük tervezni a tárolóelemeket. A magasság és az elhelyezkedés függvényében érdemes minden kis szabad területet kihasználni. A legalsó matrac(ok) alá kihúzható, görgős ágynemű- vagy játéktartót, a közepesen magas szint alá nyitott vagy zárt polcos elemeket, fiókokat, az „embermagasságú” szint alá akasztós ruhásszekrényt tehetünk.
Kevesen gondolnak úgy az emeletre vezető lépcsőre, mint tárolási opcióra, pedig ide szintén elhelyezhetünk fiókokat, sőt tetszés szerint az oldalát is beépíthetjük. Amennyiben az emeletes gyerekbirodalom nem faltól falig terjeszkedik, ne feledkezzünk meg az ágyvégekről, ahova egyedileg készített polcos vagy akár akasztós elemek kerülhetnek.
Ha marad elég hely, a magasított szint alatt kialakíthatunk játszóbunkert, babzsákos olvasósarkot, vagy beállíthatunk ide íróasztalt. Jó előre gondoljunk a világításra, a kapcsolókat és az elektromos kiállásokat tegyük könnyen elérhetővé a „bunkerben” is.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!