Népszerűségük töretlen, ma is gyermekek és felnőttek kedvencei. Ki hinné, hogy a játék mackók története alig több mint 100 éve kezdődött?
A játék mackók Amerikában és Európában is nagyjából egy időben indultak hódító útjukra. Theodore Roosevelt, az USA elnöke 1902-ben épp vadászatra készült. Emberei, még mielőtt a helyszínre ért volna, fához kötöztek egy fiatal fekete medvét, hogy lelőhesse, ám ő megsajnálta a szerencsétlen állatot. Másnap a Washington Postban karikatúra jelent meg az esetről.
A hír hallatán Morris Michtom orosz bevándorló felesége két saját készítésű mackóval dekorálta édesség- és írószerboltjuk kirakatát. A cipőgomb szemű, gyapottal tömött macikra rövidesen akkora lett az igény, hogy Michtom játékgyárat alapított. Személyesen Roosevelttől kért és kapott engedélyt arra, hogy játék medvéit az elnök beceneve (Teddy) alapján tedimackó néven jegyeztethesse be.
Ezzel egy időben a németországi Steiff cég is piacra dobta mozgatható fejű és végtagú maciját. A világhírű gyár alapítóját, Margarete Steiffet a gyermekbénulás egész életére tolószékbe kényszerítette, ám ő megbékélt a sorsával: kézimunkákat készített. Filcállat-kollekciója iránt annyira nagy lett az érdeklődés, hogy a család 1880-ban gyárat alapított. Ez idő tájt Margaret unokaöcscse, Richard, az állatkertben vázlatokat rajzolt annak lakóiról. 1902-ben az ő tervei alapján készült el az első klasszikus Steiff mackó 55 PB néven.
Híres mackók
A Titanic-mackó
A Titanic 1912-es katasztrófája után a Steiff cég fekete szőrű mackót készített az áldozatok emlékére. Ám a gyermekek ijesztőnek találták a gyászmacikat, így 1917 után felhagytak a gyártásukkal. Ezek a ritka darabok különösen keresettek a gyűjtők körében, áruk a több tízezer eurót is elérheti.
Micimackó
A. A. Milne 1921. augusztus 21-én egy Farnell játék mackót ajándékozott a kisfiának születésnapjára. Christopher Edwardnak nevezte el az imádott macit, de egy állatkerti séta során megkedvelt barna medve után Winnie-re keresztelte át. Milnének a kisfia és mackója közti különleges kapcsolat adta az ihletet a Winnie the Pooh (Micimackó) című mesekönyv megírásához. A történet népszerűségét jól példázza, hogy az első kiadás egy példánya 1995-ben 6750 fontért kelt el egy aukción, Winnie mackó pedig 1996-ban 4600 fontért talált új gazdára.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!