Egy jó konyha alapja az átgondolt tárolás. Bacsó Bori lakberendező lépésről lépésre megmutatja ennek a helyiségnek az egyszerű, ám nagyszerű rendszerezési titkait.
1. Fiókozzunk!
Ha új konyha kialakítása mellett döntöttünk, érdemes a lehető legtöbb alsó szekrényt fiókosra tervezni, mert ez a megoldás százszor praktikusabb, mint az ajtós-polcos verzió. A legalsó fiók ideális magassága 30-35 cm, a középsőé kb. 25 cm, a legfelsőé 10-12 cm. Az alsó fiókok a nehezebb, nagyobb edényeket, tálcákat, fedőket, a felsők pedig az evőeszközöket és apróságokat nyelik el.
2. Okos helykihasználás
Manapság nagyon divatos megoldás a megmaradt, kb. 20-30 cm szélességű űr kihasználása, akár a konyhabútor teljes magasságában. Ide többszintes, kihúzható vasalatokat tehetünk, amelyeken az üveges, flakonos olajokat, eceteket, különböző szószokat tárolhatjuk.
3. Fiókok a fiókokban
Miután az alapbútorok a helyükre kerültek, jöhet a fiókrendszerezés. Variálható modulokból felépülő, professzionális darabokat válasszunk, ugyanis ezeket az elemeket meglévő eszközeink méretének függvényében egyedi szélességűre tudjuk beállítani.
Magas fiókoknál egy lyukacsos alsó fenéklap segíthet a rendszerezésben, ez esetben a lyukakba szúrt kis pálcákkal tudjuk szabályozni a távolságokat, hogy a tányérok, tálak ne csúszkáljanak. Én nagyon szeretem az olyan kialakítást, amikor csupán egy frontlap látszik, ám mögötte valójában sok kicsi belső fiók rejtőzik.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!