Akár saját időskorunkról, akár gyermekeink jövőjéről van szó, a környezettudatos gondolkodás fontos szerepet tölt be életünkben.
Egyre több tudományos adat áll rendelkezésünkre, ami lehetővé teszi, hogy tisztábban lássuk a világban végbemenő környezeti változásokat. Idetartozik a vízkészlet apadásának, az erdők pusztításának vagy a globális felmelegedésnek, pontosabban a klímaváltozásnak a ténye.
Energiapazarló életmódunk nagyon lassan változik, de szerencsére már léteznek előremutató megoldások: korszerű szigetelőanyagok, építőanyagok; alternatív fűtési rendszerek, amelyek a szél, a nap, a víz és a föld energiáját hasznosítják. Új ház építése előtt tehát mindenképpen érdemes megismerkedni a zöldotthon kialakításának lehetőségeivel.
Passzív házak
A kevés energiát igénylő, környezetbarát épületek egyik fajtája a passzív ház. Ebbe a kategóriába akkor sorolnak egy épületet, ha megfelel a darmstadti Passzívház Intézet kritériumainak; többek között a levegőfrissítéshez szükséges légtömeget hűti vagy fűti, így nincs szükség hagyományos fűtésre. Az ilyen házakban a légcseréhez nem kell ablakot nyitni, a szellőztetést egy berendezés biztosítja, amely elszívja a használt levegőt, és – a talajhő segítségével – frisset áramoltat a belső térbe. (Ha egy építési telek árnyékos helyen vagy szélcsatornában áll, nem lehet rá passzív házat tervezni, vagyis alapfeltétel a benapozottság és az ehhez tartozó árnyékolás.)
A megfelelő hőmérsékletet a nap, a föld és az emberi testek által sugárzott hő adja. Csak a legkeményebb téli hónapokban fordulhat elő, hogy a fűtést ki kell egészíteni elektromos radiátorral vagy hőszivattyúval. A ház egyetlen tömb, ki- és beugrók nélkül.
Aktív házak
Az aktív házak nemcsak a fenntartásukhoz szükséges energiát képesek előállítani, hanem többletet is termelnek, nem véletlenül nevezik ezeket az épületeket „minierőműveknek”. A többletenergiát egyéb környékbeli fogyasztók hasznosítják. E téren fontos eredményt értek el a Budapesti Műszaki Egyetem diákjai, akik a madridi Solar Decathlon Europe versenyen három kategóriában is díjat nyertek ODOO Projekt névre hallgató szolárházukkal. A Siemens Synco rendszere biztosítja, hogy a lakótér megfelelő hőmérsékletű, páratartalmú és levegőminőségű legyen.
Ökoházak
Az ökoház nem pusztán energiatakarékossága miatt jövőbe mutató, mivel ez esetben környezettudatos eljárásokkal állítják elő és alkalmazzák az építőanyagokat is. Az épületfajta élettartama hosszú, de kialakítása igen költséges. Napkollektor, hőszivattyú, szélenergia gondoskodik a melegről, víz- és energiatakarékos megoldásokat alkalmaznak, többek között szennyvíztisztítót vagy esővízgyűjtőt.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!