Kellemetlen illatát egy legendával magyarázzák, a bogyóiból főzött finomságok hatásosak a különféle megbetegedésekre. Íme minden, amit a fekete bodzáról tudni érdemes.
Díszítő térhatároló
A hazánkban őshonos cserje (Sambucus nigra) terebélyes bokorrá, esetleg fává fejlődik, és tavasszal fehér virágával, ősszel sötét lila bogyótermésével díszít. Oszlopos termetű, rózsaszín virágú, bordó, vörös és színváltó lombú változata is létezik. Sövénynek vagy kihasználatlan sarokba telepíthető. Nem kényes a talajra, de ültetőgödrébe érdemes táp dús földet keverni.
A madarak barátja
Fészkelő- és búvóhelyet, valamint őszi–téli eleséget kínál az énekesmadaraknak, pl. rigónak, barátposzátának. Nem árt tudni, hogy a virág és az érett bogyó kivételével minden zöld része mérgező.
Biokertészek segítőtársa
Levelének erős szagú főzete elűzi a rovarokat. A legenda szerint azért olyan kellemetlen illatú a lombja, mert Júdás egy bodzafára akasztotta fel magát. Innen ered a bodza ágain gyakran előforduló – ehető – júdásfülgomba elnevezése is.
Gyógyító erejű vitaminbomba
Az érett termést a kocsánnyal együtt kell gyűjteni, majd szárítani, máskülönben kifolyik belőle a lé. A lemorzsolt, magas C-vitamin-tartalmú bogyókból főzött szörp és lekvár az influenza, a megfázás, valamint vese-, szív- és érrendszeri panaszok ellenszere, és lassítja az öregedést.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!