Aprólékosan kidolgozott arcok, festett ajkak, csodálkozó szemek: nagymamáink, idősebb rokonaink gyermekkori porcelánbabái ma már a gyűjtők keresett darabjai.
Mióta játszunk velük?
Már a legkorábbi civilizációk leletei között is találtak játékokat. Az első babák még valószínűleg amulettek voltak, és mágikus erőt tulajdonítottak nekik. Egyiptomi feltárások során kerültek elő azok a fából és rongyból készült darabok, amelyekről már bizton állíthatjuk, hogy játékszernek készültek.
Az ókori görög kislánysírokban a régészek számos mozgatható végtagú babát találtak, ezeket rongyból, kerámiából, fából, ritkábban elefántcsontból állították össze. A játék babák egy része ekkor fogadalmi tárgyként szolgált, a görög és római lányok ugyanis férjhezmenetelük előtt, a felnőtté válásuk kapujában Aphroditének, illetve Vénusznak ajánlották fel ezeket. Magyarországon a legkorábbi kis agyagkatonák és babák a 14. századból származnak, néhány a budai Vár feltárása során került elő.
A porcelán babafej
A 19. században a babafejet még jellemzően gipszformában préselték. Később folyékonyabb keveréket kezdtek használni, így az anyagot már önteni is lehetett. A babák arcát kézzel festették, az üvegből készült, az alvóbabáknál súllyal ellátott szemeket ezután ültették be. A játékok hajviselete és ruházata a kor divatját követte.
Családtagokról mintázva
A híres francia Jumeau és Bru gyárak a nőiességet hangsúlyozták babáiknál, míg a német gyártók az 1800-as évek végétől valódi személyekről mintázott karakterbabáikkal hódították meg a vásárlókat.
Rejtett szerkezetek
Nicholas Steiner órásmester 1855-ben alapított cége mechanikus szerkezetekkel ellátott babákat dobott piacra. A drága játékok felhúzásuk után rugdalóztak, a fejüket forgatták, felültek az ágyukban, egyes modellek pedig még sírni is tudtak, vagy a mama szó kiejtésével nyűgözték le „anyukájukat”.
Rejtett szerkezetek
Népszerű, oldalra pillantó karakterbabák az úgynevezett googlyk (ejtsd: gúglik). Gyűjteményem darabjai Armand Marseille gyárában készültek az 1920-as években.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!