Ritkaságszámba megy, ha egy épület megszületését még a háború sem tudja megakadályozni. Mégis ez történt a Szent Gellért Szálló és Gyógyfürdő esetében: éppen száz évvel ezelőtt, 1918 szeptemberében adták át.
A száz évvel ezelőtti Budapestre gondolva egy körutas-sugárutas, rohamosan fejlődő világváros képe jelenik meg lelki szemeink előtt. A grandiózus építkezéseknek tényleg csak az első világháború vetett véget – egy kivétel akad, az 1918-ban befejezett, ma is működő Danubius Hotel Gellért.
Az évszázadok során számos csodálatos gyógyulást tulajdonítottak a Gellért forrásvizének, nem csoda, hogy megannyi elgondolás született a hasznosításához szükséges infrastruktúra kialakítására. Az épületet szecessziós stílusban álmodták meg a tervezők, a munkálatokat 1911-ben kezdték el. A főhomlokzatot faragott kövekkel burkolták, az elegáns bejárati kapu mögött a szálloda legszebb terei fogadták a látogatót. Aki ide betért, az első pillanatban azt hihette, egy iparművészeti kiállításra érkezett; a szálló karzatos előcsarnokának kazettás födémjét például nyolc varázslatos műmárvány oszlop tartja.
A korban luxusnak minősült, hogy a lakosztályok külön fürdőszobával rendelkeztek, sőt a vízvezetékek termálvizet és szénsavas vizet is adtak. Az eredeti négyemeletes szálloda 176 szobából állt, a gyógyfürdőbe a Kelenhegyi út felől lehetett bejutni.
A cikk folytatását a szeptemberi Lakáskultúra 74. oldalán találod meg. Keresd az újságárusoknál!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért, valamint látogass vissza a www.lakaskultura.hu-ra, ahol új lakásokkal, tippekkel várunk minden nap!