Amennyiben nem adatik meg egy kis lakás vásárlásának a lehetősége, érdemes elgondolkodni, hogy a közös otthonban miként tudunk felnőtt gyermekünknek egy saját lakrészt biztosítani.
Felfelé terjeszkedve
Jó megoldás lehet a padlás beépítése, de sok tényezőtől függ, hogy érdemes-e belevágni a munkába. Amennyiben nyerünk egy-két pluszszobát és némi tárolóteret, érdemes elgondolkodni rajta.
Az átalakításnál lényeges a tető formája, általános műszaki állapota; mindenekelőtt tudni kell, elég erős-e a födém, hogy elbírja a tetőteret, és így egyáltalán engedélyezik-e. Időpazarlás a sok szabályozási mutatót tanulmányozni, hiszen az építész ismeri ezeket, és könnyen elmagyarázza majd a lehetőségeket. Nekünk két számra érdemes figyelnünk: az egyik az építménymagasság (az épület átlagos homlokzatmagassága), a másik a szintterületi mutató, ami a telek mérete alapján meghatározza, hogy a ház teljes alapterülete mekkora lehet.
Ha belevágunk az építkezésbe, érdemes az emeletre tervezni a hálószobákat, a kiszolgálóhelyiségeket, a második fürdőszobát, hogy a földszinten a társasági terek, a nappali, étkező-konyha együtt lehessenek. A kültéri lépcsőt nem javaslom, mert az elszeparáltság miatt így elkerülhetetlen fent is egy konyha, nappali és fürdőszoba kialakítása, ráadásul télen sok vesződség a takarítás.
A szokatlan síkok izgalmas tereket eredményezhetnek a padlástérben. A tető alatti alacsonyabb belmagasságú részekre tehetünk beépített szekrényt, íróasztalt, így az értékesebb, kényelmes belmagasságú területen nem kell a helyet szekrényekre pazarolni. Az ablakok tervezésénél mindig tartsuk szem előtt, hogy kellemesebb, ha nem közvetlen napfény tűz be a helyiségbe, mégis elég világos a szoba.
Lépcső kialakítása
A lépcső tervezésénél két fontos adatot kell figyelembe vennünk, a fokmagasságot és a belépési szélességet, melyek aránya a meredekséget határozza meg. A belépési szélesség minimálisan 23 cm, ennél rövidebb lépcsőfokokról lefelé menet leeshetünk. A lépcsőfok magassága maximálisan 20 cm, ez biztosítja a kényelmes lépésnagyságot. Fontos, hogy egy emeleten belül ne variáljunk a magassággal, mert lépés közben könnyen elveszítjük a ritmust. A korlát magassága optimálisan 90 cm, a gyerekek miatt az elemek között legfeljebb 12 cm távolságot hagyjunk. Anyagát tekintve egy lépcső lehet fa, üveg, fém vagy beton, mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai is. A mögöttes falfelületet érdemes hidegburkolattal, illetve fapanelekkel dekorálni, ezeket könnyű tisztítani.
Esztétikai és biztonsági szempontból is lényeges a megvilágítás. Nagyon elterjedt megoldás a lépcsőfokok aljára illesztett LED szalag vagy süllyesztett spotlámpa, de ha van elég helyünk, szerelhetünk a falra falikarokat is. Ne feledkezzünk meg a lépcső alatti terület kihasználhatóságáról se: tárolókat, szekrényeket, polcokat, sőt egy lépcsőfok meghosszabbításaként akár konyhapultot is tervezhetünk ide.