Közhely, de életünk 1/3-át valóban alvással töltjük, „éjszakai életünk” pedig alapjaiban határozza meg hétköznapjaink minőségét, általános közérzetünket, sőt társasági életünket is.
A rossz alvás komoly egészségügyi problémákat rejt magában, tünetei a hátfájástól és lumbágótól elkezdve az elhízáson és magas vérnyomáson át a memória zavarokig terjedhetnek. A pihentető és egészséges alvásnak számos feltétele van, az azonban bizonyos, hogy megfelelő matrac nélkül szinte lehetetlen megvalósítani.
A matracválasztás szempontjai
Testsúlyunk és testalkatunk, megszokott alvási helyzetünk és esetleges egészségügyi bántalmaink határozzák majd meg, milyen matrac lesz képes a leghatékonyabban tehermentesíteni gerincoszlopunk csigolyáit és más „alkatrészeit” (izmok, inak, ínszalagok), vagyis melyik biztosít kényelmes és regeneráló pihenést.
Általánosságban elmondható, hogy az erősebb testalkatú, illetve átlagosnál nagyobb testsúlyú embereknek a viszonylag keményebb (de nem túlzottan merev!) felületű ágybetétek a legjobbak, velük szemben az átlagos testfelépítésű és tömegű emberek félkemény matracon pihenhetik ki hatékonyan mindennapi fáradalmaikat.
Mivel a különféle alvópózok más és más terhelést jelenthetnek a testrészeknek, az sem mindegy, hogy jobb oldalunkon vagy éppen tengeri csillag pózban hajtjuk álomra fejünket. A két legegészségesebb alváshelyzet a háton alvás, illetve az oldalt fekvés – gerincünk a hason alvást szereti legkevésbé, ekkor van a gerincoszlop kitéve a legnagyobb terhelésnek.
Háton fekvéskor a legelenyészőbb a terhelés a gerinc csigolyáin, ezért a keményebb félkemény felületű ágybetétek is megfelelhetnek a célnak (a nagyon keményet a lumbális gerincszakasz deformálódása miatt ennél is célszerű azonban elkerülni). Oldalt alváskor viszont „kötelezőek” a félkemény matracok, melyek az úgynevezett kiugró testrészeknek (a csípő és a váll) megfelelő támaszt adnak, azzal hogy pontosan testünk formájához idomulnak.
Milyen az egészséges matrac?
Sokáig tartotta magát sajnos az a téves elképzelés, hogy csak az igazán kemény matracok jók a gerincnek, mert „azok tartják meg jól”, sőt, sokszor hallhattuk azt is hogy „a földön aludni a legegészségesebb”. Ez ráadásul nem is csak egyszerűen „népi hiedelem” volt, hanem az orvostársadalom gondolkodásmódjába is beitta magát.
A 2000-es évek elején végzett kísérletek azonban megcáfolták ezt a tévképzetet, és minden kétséget kizáróan megerősítést nyert, hogy a hátfájós és lumbágós emberek kínzó tüneteit a félkemény matracokkal lehet legjobban enyhíteni.
Az átlagember számára tehát a félkemény matrac a legjobb, mely precízen alkalmazkodik a gerinc természetes hajlataihoz, ezáltal megakadályozza a kemény alátámasztási pontok, nyomáspontok kialakulását, melyek a gerincoszlopot kórosan deformálnák és a vérkeringést elnyomnák.
Melyik matrac alapanyag alkalmas legjobban erre a feladatra?
Sajnos önmagában nincs „üdvözítő” matrac alapanyag, így az egyéni kényelmi igény dönti el, melyik lesz a szívünk választottja. Vannak azonban praktikus és kevésbé praktikus matracipari alapanyagok, így a túlzottan kemény és merev alapanyagokon kívül minden anyag megfelelő lehet, amennyiben minősége és tulajdonságai rendben vannak.
A modern táskarugós matracok pontrugalmasságban és kényelemben szépen lassan felveszik a versenyt a komolyabb habmatracokkal, a zsákrugós matracoknál a rugósűrűségre/rugószámra kell nagy figyelmet fordítani (a sűrűbb rugózat tartósabb és komfortosabb matracot eredményez), valamint a rugókon elhelyezkedő kényelmi réteg vastagságára és jellemzőire.
A habmatracok közül a memory és hideghab matracok érdemelnek említést. A memory hab a legkomfortosabb alapanyagok közé tartozik (bár kétségtelen hátránya a szellőzés szinte teljes hiánya), melynek mára méltó vetélytársa lett a kiválóan variálható hideghab. A habmatracoknál a kényelmet és tartósságot befolyásoló legfontosabb tényező a keménység és a habsűrűség.
Az előbbiekhez hasonlóan a latex matracok is szép álmokat kínálhatnak, ha lehet válasszunk olyat, melynek magas a természetes anyag tartalma, ugyanis erre hatványozottabban érvényesek a kedvező tulajdonságok.