Ugye, ismerős a mellbevágó érzés, amikor a bútor repedezni, foltosodni kezd? Ha szeretnéd késleltetni az öregedésüket, ápold a tárgyaid helyesen!
A mindig szép fa
- A faanyagok esetében az az egyik legnagyobb probléma, hogy a levegő alacsony páratartalma miatt kiszáradhatnak. A deformálódás elkerülése érdekében a fűtési szezonban érdemes párologtatót elhelyezni a lakásban.
- A fa sérülékeny anyag, amelyen hamar nyomot hagy a nedvesség és a fokozott hőhatás. Ezért az ilyen bútorra soha ne tegyél forró dolgokat, és ne helyezd a fűtőtest közelébe sem. Az erős napsütéstől szintén óvd.
- Mindig puha felületű törlőkendővel tisztítsd. A portalanítást az erezet irányába haladva végezd. Az ápoló- és tisztítószereket ne a felületre, hanem egy enyhén nedves törlőruhára vidd fel.
- A fénytelen és foltos fabútort kend át citrommal, majd méhviasszal, és növényi olajba mártott ronggyal fényesítsd. A tölgynél és a mahagóninál bevált módszer a langyos sörrel történő áttörlés. A vízfoltot étolaj és 70%-os alkohol egyenlő arányú keverékével távolíthatod el.
- A bútoron keletkezett karcolásokat a világos fán félbevágott mogyoróval, míg a sötéten dióbéllel tüntetheted el. Ezekkel dörzsöld be a hibás részeket úgy, hogy a keskeny mélyedéseket betöltse az olajos magvak anyaga.
Melyik fafelületet hogyan?
Lakkozott fa
Legjobb, ha előbb üvegtisztító bőrkendővel, majd portörlő ronggyal takarítod. Kerüld a súrolókrémeket, a vegyi spray-ket, mert ezek foltot hagynak, illetve rongálják a lakkréteget. Erős igénybevétel esetén (pl. a teraszon) évente-kétévente lakkozd újra!
Viaszolt fa
A portaszító bevonat selymes fényt ad a kezelt felületnek, és vízlepergetővé, könnyen ápolhatóvá, javíthatóvá, felújíthatóvá teszi azt. Szárazon és nedvesen is áttörölheted, de akár növényi szappant is tehet a pamutkendőre. Még szebb lesz a bútor, ha időnként átkened méhviasszal, és száradás után a felületet tiszta pamutronggyal vagy lószőr kefével polírozod.
Lazúrozott fa
Ez a réteg, mélyen beszívódva a rostok közé, kiemeli a fa eredeti erezetét, és növeli a víztaszító képességét. Tartós bevonatot képez, színtelen változatai azonban általában nem UV-állók. A még jobb tisztíthatóság érdekében érdemes egy vékony réteg lakkal is befedni. Néhány évente frissítsd fel a bútort: csiszold le a rétegeket, majd a portalanítás után „foltozd ki” a festékhiányos részeket. Végül kend át a teljes felületet.
Olajjal befuttatott fa
Az olaj, miután beitta magát a fába, impregnálja azt, csökkenti a nedvességfelvevő képességét, és védi a felületét. Száraz és nedves kendővel is takarítható, de mindig szárazra kell törölni. Erőteljes koszolódás esetén növényi szappannal dörzsöld át a foltot vagy a karcolást, vigyél fel rá egy kis olajat, és 10 perc elteltével kendővel polírozd. Fontos a folyamatos utókezelés: egy-két évente szálirányban dörzsöld át finom csiszolópapírral, majd a portalanítás után olajjal átitatott gyapjúkendővel.
Szappanozott fa
A mindennapokban nedves ronggyal és szappanos vízzel takarítsd. Évente kétszer azonban érdemes alaposan áttörölni magasabb koncentrációjú szappanos meleg vízzel, hogy a fa jól átitatódjon vele. Miután felszívódott, szárazon újra dörzsöld át a bútort.
Könnyű eset: a műanyag
A legkevésbé problémás anyag ápolása egyszerű, mivel sem a víz, sem a vegyi anyagok nem jelentenek rá veszélyt. Bátran törölgetheted, ha karcmentes súrolószereket választasz.
- Napfény hatására ezek a bútorok idővel kifakulnak, sőt, akár meg is sárgulhatnak. A fényét vesztett műanyagot autófényező viasszal ápolhatod.
- Óvd a bútort a hőingadozástól, a túlzott melegtől és hidegtől, mert ezektől megrepedhet, sőt el is törhet.
- A mindennapos portörléshez legjobb, ha nedves kendőt használsz, a foltok és karcolások megjelenése után azonban nem mindig elég a vizes tisztítás. Ebben az esetben érdemes egy kis folyékony mosószert vagy zsíroldót is cseppenteni a kendőre. Az apró karcolásokat pedig megfelelő színű filctollal vagy festékkel fedheted el.
- Áttetsző akrilbútor esetén jusson eszedbe, hogy az könnyen elektrosztatikussá válik, és vonzani kezdi a porszemcséket. Nedves ronggyal töröld át, a karcolásokat pedig polírpasztával tüntesd el.
Bőrbarát megoldások
A bőrbútorok ápolása kényesebb feladat, ám helyes tisztítási technika esetén a garnitúra meghálálja a gondoskodást, és az élettartama is meghosszabbítható. A legjobb, ha a gyártó által javasolt készítményt használod az ápolásához, ám ekkor is van néhány alapszabály, amit érdemes betartani!
- Óvd a bőrbútort a naptól, és ne helyezd a radiátor közvetlen közelébe, nehogy kiszáradjon!
- A speciális ápolószer hatását előbb mindig próbáld ki egy kevésbé szem előtt lévő területen.
- Sose dörzsöld erősen a felületét, inkább nyomkodó mozdulatokkal tisztítsd.
- Kerüld az oldószer- és szilikontartalmú szereket. A cipőpasztát, a benzint, a folttisztítót felejtsd el!
- A termékeket mindig egy kendőre nyomd, és ne közvetlenül a bútorra.
- A bőrt minden tisztítás után konzerválni kell, hogy a por, a piszok és más szennyeződés ne juthasson be a belsejébe.
- A régi konzerválóréteg eltávolítását és az új réteg felvitelét érdemes félévente elvégezni.
A fémek ápolása
- A védőréteggel ellátott, fényes felületű fémbútorok nem igényelnek különösebb gondozást, ám a felületkezelés nélküli darabok gyorsan reagálnak a nedvességre, és pillanatok alatt rozsdásodnak. Ezért ezeket a bútorokat csak száraz ronggyal törölgesd.
- Ha a bútor megkarcolódik, miután a felületet súrolószerrel átdörzsölted vagy terpentinnel átkefélted, töröld szárazra, és kezeld speciális olajjal, vaksszal. Évente egy-két alkalommal amúgy is érdemes átkenni velük a fémet.
- A szennyezett és zsíros felületeket szappanos vízzel mosd le. Utána puha ruhával töröld szárazra, majd fényesítsd. Ne használj erős tisztítószereket!
- A kovácsoltvas bútorok és tárgyak ápolását mindig a rozsda eltávolításával kezdd. Lekaparni drótkefével, csiszolópapírral vagy kaparókéssel tudod. A kis foltokat petróleumba mártott ronggyal tisztítsd, majd használj lakkbenzint, és ha megszáradt, töröld le száraz ruhával. Ezután átfestheted.
Nád
- Ezeket a bútorokat tollseprűvel hetente szabadítsd meg a portól.
- Szappanos vízzel is átmoshatod, utána puha, száraz ronggyal töröld át.
- Időnként kend be lenolajjal vagy méhviasszal, ezzel megőrizheti a színét, növelheti az élettartamát.
- Ha szappanoldattal kezeled a nádat, majd langyos sós vízzel átöblíted, tovább megőrzi a feszességét, és nem sárgul meg.
- A fonott bútoroknak télen is szükségük van nedvességre, ezért ilyenkor permetezd őket vízzel!
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!