Már a tervezés előtt érdemes elvégezni a ház hőkamerás vizsgálatát: a tető ellenőrzésekor kimutathatók a részszigetelési hiányosságok is, így elkerülhető a penészedés, páralecsapódás.
1. A karakter
Családi ház tervezésekor az első lépés, hogy meghatározzuk az épület karakterét, hiszen ettől függ, hogy meredek vagy alacsony hajlásszögű, esetleg lapos tető fedje-e a házat. A döntéskor ügyelni kell arra, hogy otthonunk jól illeszkedjen a már kialakult lakókörnyezetbe, de lényeges a funkciók alapos átgondolása is.
2. A magasság
Magas tetős házban a tetőtér beépítése nagyon egyszerű. Mivel a szükséges tér már adott, nem kell növelni az alapterületet, de nem árt, ha tisztában vagyunk néhány fontos építésügyi előírással. A tetősíkablakok elhelyezésénél például lényeges, hogy az ülő ember szemmagassága az ablak alsó síkja fölé kerüljön, tehát még kényelmesen kilásson rajta. A kitekintési sík – az ablaktok és az üveg találkozása által kijelölt sík – magassága ideális esetben 90-110 cm.
3. A bruttó és nettó alapterület
A tetőtéri lakások általában nem függőleges falak által határoltak, így a belmagasság változó, a szobák utcai homlokzati szélein gyakran csak 80 cm. Ebből adódik a nettó és bruttó alapterület különbsége; a bruttó alapterület a teljes padlófelület, nettó pedig az a terület, ahol a belmagasság legalább 1,9 m. Ez utóbbit nevezzük hasznos alapterületnek.
4. Az ablakok
Néhány kisebb méretű ablak jobb fényelosztást nyújthat, mint egy nagy. Különösen jó fényviszonyokat kapunk, ha több tetősíkra helyezzük el őket. Speciális burkolókeret segítségével az ablakok egymás mellé minimum 10-16 cm toktávolságra, egymás fölé pedig minimum 10 cm toktávolságra építhetők be. Mindig ügyelni kell arra, hogy egymás mellé csak azonos magasságú, egymás fölé pedig azonos szélességű ablakok kerülhetnek.
5. A párásodás
Egy jól szigetelt otthonból a pára nem tud kiszökni, így elsőként a lakás leghidegebb felületein (az ablaküvegen, a sarokban) csapódik le. Ezt úgy tudjuk elkerülni, ha a fűtőtesteket közvetlenül az ablak alá helyezzük, és beépített szellőzőnyílásokat tervezünk az ablakokba, amelyek természetes módon gondoskodnak a helyiség szellőzéséről, anélkül, hogy kinyitnánk az ablakot.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!