Nemcsak nyáron, hanem az év összes részében tudsz tenni azért, hogy még sokáig élvezhesd a vízi kerted látványát.
A vízi dézsató olyan helyre kerüljön, ahol napfény és árnyék is éri. Beültetéséhez a behatárolt élettér miatt ne válassz agresszívan terjeszkedő, illetve mély vizet igénylő növényeket! Jó választás a csíkos levelű törpe kálmos, a virágkáka és a sellővirág. A megfelelő vízminőség érdekében telepíts vízszűrő fajokat is (pl. ehető vízitormát). Egy legalább 50 cm mély és 80-100 cm átmérőjű edényben már elél egy törpe tündérrózsa is.
Minél nagyobb egy szakszerűen kialakított és beültetett kerti tó, annál könnyebb a fenntartása. A kis méretű tavak fokozott törődést igényelnek, de ez sem jelent túl sok munkát. Éves szinten folyamatosan tartsd szemmel a vízi kertet, és halogatás nélkül végezd el az éppen szükséges teendőket.
Tavasztól őszig távolítsd el az elhalt növényi részeket, a tóba hulló leveleket és egyéb szerves anyagokat, tégy ellenintézkedéseket kártevők észlelésekor, algásodás esetén pedig azonnal gondoskodj a kiváltó okok (pl. elszaporodott halállomány, túletetés, szűrőnövényzet vagy/és árnyékolás hiánya) megszüntetéséről.
Sikeresen közbeavatkozhatsz a természetes öntisztulási folyamatok lelassulásakor is. Az oxigénbevitelhez nélkülözhetetlen vízcserélődést elősegítheted vízforgatóval, tavi szökőkúttal vagy egy kisebb csobogóval. A túlmelegedés ellen segítenek a vízen úszó növények, továbbá a bizonyos napszakokban árnyékot adó környező építmények és a parti növényzet.
A víz tisztaságát tóápolási szaküzletekben beszerezhető természetes anyagokkal (pl. árpaszalma- vagy zeolit kertitó-granulátummal), valamint jótékony hatású mikroorganizmusokkal és gyorsan lebomló, környezetbarát algamentesítő szerekkel őrizheted meg. A vízminőség szempontjából meghatározó pH-érték alakulásáról egyszerűen meggyőződhetsz a boltokban megvásárolható tóvízteszt segítségével.
Tudtad?
A víz elem az ókortól kezdve jelen van a különböző kultúrák kertjeiben. Esztétikai hatása mellett megnyugtat a látványa, ezenkívül növeli a környezet páratartalmát, a levegő természetes kondicionálásával pedig kellemes köz érzetet biztosít.
A Lakáskultúra Online ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legújabb lakberendezési trendekért, kreatív ötletekért és a magazinnal kapcsolatos friss infókért!